Toiduabi jagamine võib osutuda kallimaks (12)

Toiduabi jagamine võib osutuda kallimaks

NÕUTU: Laine Kunn-berg-Bortnikovil on olemas esialgne plaan, mille järgi taheti toiduabi jagada. Nüüd tuleb aga kõik ümber teha. Foto: Alar Truu

Uus kogus toiduabi pidi Saaremaale jõudma täna ja homme, kuid eelmise nädala alguses selgus, et tarnijal ei ole piisavalt jahu, mida siia saata. Seetõttu ei pruugi lubatud toiduabi õigeks ajaks kohale jõuda ja võib ka osutuda plaanitust kallimaks.

“Kui helistasin täna (eile – toim) tarnija esindajale Juri Riismale, ei osanud ta ikkagi veel täpset infot anda, millal ja kui palju toiduabi Saaremaale saabub, tuues vabanduseks, et Saaremaa kogus on nii suur,” ütles Eesti Punase Risti Saaremaa seltsi tegevsekretär Laine Kunnberg-Bortnikov.

“Inimesed ju ootavad. Kõik on nagu lahinguvalmis,” lisas EPR-i peasekretär Riina Kabi. Ettevalmistused on tehtud, kuid nüüd peab kogu jaotamissüsteemi ümber tegema.

Esialgu oli planeeritud jagada toiduabi valdadele kätte täna ja Kuressaare linna kogused oleksid 31. juulil lattu jäänud. Nii olnuks valdade jaoks transpordikulu minimaalne.

Viivitus võib tuua valdadele lisakulusid

Selle asemel tuleb nüüd toiduabi tõenäoliselt väikestes kogustes ning pikema aja jooksul. Viivitused toiduabi saabumises võivad tähendada aga lisakulusid, sest laoruumide eest on juba ette tasutud ja tõstukid tellitud.
Samuti tuleb valdadel nüüd toiduabi saamiseks mitu korda lattu minna, mis tähendab suuremaid kulutusi transpordile.
Omavalitsused ei kavatse toiduabi jagamist reklaamida siiski enne, kui kaup kohal.

“Küsitakse kogu aeg. Inimesed on seni teadnud, et augustis läheb jagamiseks. Loodan, et see abi väga palju ei hiline. Tahaks loota, et tuleb ikka lähiajal ära,” ütles Kuressaare linnavalitsuse sotsiaalnõunik Piret Tenno.
“Rahu, veel kord rahu! Hakkame rääkima asjast siis, kui see on olemas,” sõnas Kaarma valla sotsiaalosakonna juhataja Liida Kaare.

OÜ Sanitex Estonia projektijuht Juri Riisma EPR-i Saaremaa seltsiga rääkida ei tahtnud ja ka Saarte Häälele vastas ta üsna vastumeelselt, et selle nädala lõpuks aetakse asi korda. “Juhtub. Liinid lähevad katki, autod lähevad katki,” selgitas Riisma viivitust napisõnaliselt.

Sellest, mis jahuga ikkagi juhtus, ta lähemalt rääkida ei soovinud. Juuli alguses said jaotuskava järgi toiduabi kätte Orissaare, Pöide, Valjala, Leisi, Muhu ja Lümanda vald, kuid nemadki planeeritust hiljem. Seetõttu ei saa Laine Kunnberg-Bortnikovi arvates olla asi ainult Saaremaale saabuva toiduabi suures koguses, vaid ikkagi tarnijas endas.

Lootus on alustada jagamisega tuleval nädalal

Juuli alguses teatas tarnija EPR-i Saaremaa seltsile, et oleks valmis alustama veel mõne toiduaine toomisega Saaremaale. Rohkem toiduaineid ei olnud rendilepingust sõltuvalt kuskile ladustada ning kõikidele valdadele jagamine oleks kollektiivpuhkuste tõttu võimatuks osutunud.

Tarnijaga jäi kokkulepe, et ülejäänud toiduabi saabub juuli lõpus. Juuli keskel alustati juba konkreetsete ettevalmistustöödega. Laine Kunnberg-Bortnikov avaldas lootust, et nad saavad probleemidest hoolimata hakata toiduabi jagama 7. augustist.

Saaremaal on toiduabi saajaid umbes 6000. Pere kohta on arvestatud 40–42-kilogrammine pakk, milles on makaronid, neljaviljahelbed, nisujahu, rapsiõli, riis, manna, tatar ja suhkur.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 011 korda, sh täna 1)