Noortevahetus ühendab arvuti- ja spordimaailma

Noortevahetus ühendab arvuti- ja spordimaailma

LÕUNAL: Noortevahetuses osalevad Maria Vera Pšenitšnaja (Eesti), Ruxanda Postolachi (Rumeenia), Valdo Aedmäe (Eesti), Kärt Kaasik (Eesti) ja Kevin Las Heras (Hispaania) ootasid jahisadamas lõunasööki ja nautisid samal ajal Kuressaare võlusid. Foto: Tõnu Veldre

Saaremaal juuli lõpuni kestev noortevahetusprojekt keskendub arvuti- ja spordi-teemadele. Kohal on noored Itaaliast, Hispaaniast ja Rumeeniast.

“”Don’t always try to win, try to understand” oli selle projekti nimi, mille me kirjutasime 1. veebruariks,” sõnas noortevahetuse eestvedaja Eva-Liisa Kilter.

Projekti lõppemisel tuleb osalejatel välja anda ka ajaleht, kus nad kirjutavad oma kogemustest ja muljetest. Eelmisel kolmapäeval käis Saarte Hääl noortel külas ja jagas lehetegemiseks näpunäiteid. “Ootan huviga, millal nad oma artiklid valmis saavad, sest see on nendepoolne tagasiside, kuidas läks, mis meeldis, mis ei meeldinud,” ütles Kilter.

Lisaks itaallastele, hispaanlastele ja rumeenlastele on kohapeal ka eestlaste grupp. Igas grupis on neli noort ja lisaks üks liider. Kui kõige noorem osaline on peaaegu 13-aastane, siis vanim on 25. Peamine suhtluskeel on inglise keel, kuid vajadusel võetakse appi ka käed ja jalad.

“Eelmise aasta noortevahetuse ajal oli veel hullem seis kui praegu. Osa ei saanud kohe üldse inglise keelest aru. Sa rääkisid, ta noogutas, aga tegelikult ei saanud ta aru. Praegu on hispaania grupist ja itaalia grupist ka üks, kellele peab enamiku teksti tõlkima,” ütles Kilter. “Eks natuke raske on,” arvas ka 12-aastane Valdo Aedmäe, kes on projekti noorim osaline.

Noortevahetuses osalejatel oli ka eelkohtumine, kus iga riigi esindajad said valida kaks ülesannet, mida nad teha tahavad, üks spordi-, teine arvutiteemal.

“Hispaania tegi väga huvitava ettekande ja käskis meil teha ka foorumteatrit ehk siis etendada situatsiooni arvutiga. Väga vahvad pildid olid neil ka näiteks toodud. Poiss kirjutas, et kus sa olid, ma otsisin sind taga, ja siis tüdruk vastas, et ta kirjutas viis minutit tagasi Twitterisse, et läheb WC-sse,” rääkis Kilter muiates, kuid tõdes, et selline olukord on vägagi reaalne.
Kui siiani on peamiselt keskendutud arvutiteemadele, siis 26. juuli õhtul sõideti Orissaarde, kus noori ootasid mitmed võistlused nagu naisekandmine ja olümpiamängud. Samuti tehti Skype’i vahendusel intervjuusid sportlastega. “Ajakava on tihe ja päris hullumeelne kohati,” arvas Eva-Liisa Kilter.

Kui kellelgi on huvi ka ise noortevahetuses osaleda, siis on Eva-Liisa Kilteril välja pakkuda huvitav võimalus. “25. augustil on minek Ungarisse ja vanusepiirang on 16–25. Teema on “Create a new sport” ehk “Loome uue spordiala”. Kokku tuleb noori seitsmelt maalt, igast riigist viis inimest pluss grupijuht. Kahte oleks praegu meie gruppi juurde vaja, soovitavalt poisse, kuid võivad ka tüdrukud olla,” rääkis Kilter ja lisas, et osalejatel tuleb tasuda ainult 30% sõidukuludest, kõik ülejäänud kulud kaetakse projektirahast. Huvitatuid ootab ta augusti alguseni.

Projekti “Don’t always try to win, try to understand” eesmärk on teavitada noori nii arvuti kui ka spordi mõjudest inimesele ning ajendada neid oma tegevust tasakaalustama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 367 korda, sh täna 1)