Vandaalid sodisid puuetega inimeste koja värvitud seina (4)

Vandaalid sodisid puuetega inimeste koja värvitud seina

UUESTI ÜLE VÄRVITUD: Eile näitas maaler Virve Teidla (paremal) SPIK-i juhatajale Veronika Allasele seda kohta, kus koletu must joon veel mõne tunni eest loogelnud oli. Foto: Sander Ilvest

Kaks ööd tagasi sodisid kurikaelad täis Kuressaares Pikk tänav 39 asuva puuetega inimeste koja värskelt värvitud seina. Koja perenaine Veronika Allas oli nördinud sellest, et töömehed näevad vaeva ning siis keegi lihtsalt tuleb ja rikub nende tehtu.

Eile kella kaheks olid maalrid peaaegu kogu seina alaosa katva musta triibu siiski juba üle värvinud. Põhjuseks see, et täna tuleb hindamiskomisjon töid vastu võtma.

Objekti juhataja Toivo Rikko ütles, et tema praktikas on see esimene kord, kui rikutakse ehituse fassaad. “Ette on tulnud tööriistade varastamist ja sissemurdmisi soojakutesse,” seletas Rikko. Tema sõnul asub objekt aktiivse liiklusega tänava ääres ja seega on huligaanidel lihtne tegutseda.

Politseisse nad avaldust teinud ei ole. Samuti puudus objektil kindlustus, sest tegu ei olnud nii suure objektiga. Värvikulu ja töötunnid võttis firma oma kanda. Igaks juhuks jätavad töömehed paar liitrit värvi tagavaraks, sest mine tea, millal majasein uuesti rünnaku alla satub.

Veronika Allase sõnul on ehitajad ära teinud tänuväärt töö –1876. aastast pärineva meetripaksuste seintega Audla mõisa talveresidentsi fassaad on värvitud.
Kinni pandi ka seintes olnud praod, mille tõttu eelmisel talvel osa maja veesüsteemist ära külmus. Majale pandi uued aknad ja rajati kaldtee, mis on koja külastajatele on suureks abiks. Õueala ümbritseti piirdeaiaga, mis võimaldab ööseks värava lukku panna.

Kogu ettevõtmist rahastati regionaalarengu programmist. Selle meenutuseks saab hoone täna tahvli tekstiga “Saaremaa PIK rehabilitatsiooniasutuse renoveerimist toetas regionaalsete investeeringutoetuste andmise programm”. Kokku läks remont maksma 32 000 eurot. Selle rahastamist toetas ka mitu Saaremaa omavalitsust.

Allase sõnul peetakse täna lihtsalt väike tänuhetk pärast ehitajate töö vastuvõtmist. “Ilmselt novembris, kui on koja sünnipäev, teeme n-ö piduliku avamise,” lubas juhataja.
Edasiste pahategude vältimiseks kaaluvad nad valvekaamera paigaldamist hoonele. “Lihtsalt selleks, et hiljem oleks võimalik teo toimepanijaid tuvastada,” seletas Allas. Ennekõike loodab ta aga selle peale, et noorte mõttemaailm muutub positiivses suunas ja nad lihtsalt ei tee enam selliseid tegusid.

Tema sõnul on peamiselt mehekasvu noorukid need, kes alkoholi pruukides rumalustega hakkama saavad. Pärast nendega vesteldes ei oska nad isegi öelda, miks nad laamendasid, rääkis juhataja.
Politsei pressiesindaja Hedy Tammeleht kinnitas, et seni neile avaldust vandaalitsemise kohta tõesti laekunud ei ole. “Tõenäoliselt on tegemist süüteoga, mis on kvalifitseeritav karistusseadustikus paragrahviga 218 ja 203. Seega võib karistuseks olla rahatrahv, arest või kuni viieaastane vanglakaristus.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 060 korda, sh täna 1)