Tööd Kaarmise järvel lõpevad juba sel aastal (3)

Tööd Kaarmise järvel lõpevad juba sel aastal

Foto: Sander Ilvest

Järgmise aasta augustiks lõppema pidavad Kaarmise järve puhastustööd jõuavad suure tõenäosusega lõpule juba sel sügisel.

“Suurem osa on tehtud, jäänud on veel 15–20 protsenti töödest,” ütles järve puhastustöid tegeva OÜ Saamela objektijuht Kuido Vaan.

Süvendamisel on järvest lähedalasuvatele külaelanike maadele põllurammuks välja veetud umbes 65 000 kantmeetrit pinnast, rajada on jäänud 920 meetri pikkune purukruusast kõnnirada järve kalda äärde ning pooleli on vee regulaatori rajamine, pärast mida hakkab vesi järve kogunema. “Üritame teha nii kiiresti kui saame ning asja juba sel sügisel valmis saada,” rääkis Vaan.

Järv süvendatakse umbes poolteise meetri sügavuseks ning veepinda saab regulaatoriga kas tõsta või alandada. Suurvee ajal saab vett järvest välja juhtida ja kuivemal perioodil regulaator suletakse. Kaarmise järv on põhjaveetoitega ning vett jookseb järve kokku ka ümberkaudsetest metsadest ja soodest.

Kaarmise külaselts ja Kaarma vallavalitsus hakkasid 13,4 hektari suuruse järve puhastamiseks asja ajama juba 2005. aastal. Eelmisel aastal jõuti asjaajamisega niikaugele, et esimesed maaparandusmasinad toodi objektile septembris. Järve saneerimistööde lõpetamise tähtajaks on märgitud 1. august 2014. Keskkonnanõudeid arvestades asustati kõigepealt teise veekogusse järves elutsenud apteegikaanid, mis peatselt järve tagasi tuuakse.
Saneerimistöödega korrastatakse ka järve ümbrus. Korrastatud järveäärset saab kasutada supelrannana ning loodetavasti jagub seal tegevust kalapüüdjatelegi.

Tööde rahastajad on keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) ja Kaarma vald. KIK eraldas järve puhastamiseks 658 480 eurot, koos valla omafinantseeringuga läheb järve puhastamine maksma üle 730 000 euro.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 722 korda, sh täna 1)