Bermuda mängud läbi, aeg mõelda Jerseyle (3)

XV Saarte mängud Bermudal on lõppenud ja ka viimased delegatsiooni liikmed koju tagasi jõudnud. Mängudest on meenutada niivõrd palju head ja positiivset, et ka parima tahtmise juures seda kõike ajalehes kajastada ei jõua.
Mina loen saarlaste esinemise mängudel igati kordaläinuks ja bermudalaste vastuvõtu suurepäraseks.

15 medalit

Saaremaa ametliku delegatsiooni suurus oli seekord kõigest 46 inimest. Saarlased osalesid kuuel alal – võrkpall, rannavõrkpall, korvpall, kergejõustik, ujumine ja squash.

Väike koondis oli aga komplekteeritud väga hästi, nii et medalisaagile mitu korda väiksem esindatus negatiivset mõju ei avaldanud. Endiselt on Saaremaa juhtivad spordialad Saarte mängude kontekstis kergejõustik ja võrkpall, mis aitasid tõsta Saaremaa medalitabelis kõrgele kaheksandale kohale.

Medaliseisu aitas tublisti täiendada ka ujuja Priit Aavik, kes tõi sellel alal esmakordselt medalid Saaremaale. Väga hea meel on mul ka Linda Treieli üle, et ta leidis oma tihedas võistlusgraafikus aega ja endas piisavalt motivatsiooni osalemaks esmakordselt Saarte mängudel. Sama võib öelda ka juba tippspordist taandunud olümpiasportlase Kaie Kandi kohta, kes vaatamata segavatele vigastustele üle pika aja taas mängudelt Saaremaale medaleid aitas tuua.

Professionaalsus

Seekordset koondist iseloomustab professionaalsus ja väga tõsine ettevalmistus mängudeks. Juba enne mänge toimusid mitmed laagrid ja ühistreeningud, et võimalikult hea vorm ajastada just mängude perioodiks. Kohapeal enam suurt ettevalmistusaega ei antud ja näiteks võrkpallurid pidid võistlusmänge pidama kõigil päevadel.

Korvpalluritel oli ka veel kohapeal võimalik kokkumängu lihvida ning palavate saalidega harjuda. Korvpallurite kiituseks tuleb öelda, et kullamängule eelnenud päevadel tegid nad vaid ühe korvpallist vaba päeva ning isegi treeningmängude hommikutel võeti ette trennid korvpallisaalis.

Eraldi tõstaks esile ujuja Priit Aavikut, kes igal hommikul pidi võitlema eelujumistes pääsu eest õhtustesse finaalidesse ja nõnda kõik päevad järjest. Vaid viimasel päeval õnnestus tal natuke ka Bermuda saarel ringi vaadata ja käia korra ujumas ka soolases vees ehk ookeanis.

Seekordsest koondisest soovisid kõik võistlustel maksi-maalselt hästi esineda, keegi endale hinnaalandust ei teinud ning kõik veetsid vajadusel terve päeva jahedas koolimajas.

Suur tänu ka kergejõustiklasele Kaire Nurjale, kes oma kogemustega ning treeneritöö teadmistega noorematele koondisekaaslastele eeskuju näitas ning vajadusel ka teiste alade sportlastele soovitusi andis. Kaire Bermudal hüpatud Saaremaa rekord kolmikhüppes oli üks suurimaid sihikindluse ja professionaalsuse näiteid. Siinjuures ei saa jätta mainima, et Kaire osales Saarte mängudel juba 1991. aastal Ahvenamaal.

Bermuda sai mängude korraldamisega väga hästi hakkama ja selles osas ei meenu ka parima tahtmise juures midagi suurt, millele oleks vaja tähelepanu juhtida. Transport toimis, võistluspaigad olid väga head ja kõik vabatahtlikud tegid oma tööd suurepäraselt.

Samuti võis rahule jääda majutustingimuste ja toitlustusega Cedarbridge Academys. See, et kümme päeva pidi magama õhkmadratsitel ja 12 inimest ühes klassiruumis, ei tekitanud mingeid nurinaid üheski delegatsiooni liikmes.

Bermudalased on rõõmsad ja sõbralikud inimesed, kes hindasid neile antud võimalust väga kõrgelt ja nad said saare ajaloo suurima spordiürituse korraldamisega väga hästi hakkama.

Bermuda saar

Rääkides Saarte mängudest Bermudal, ei saa jätta mainimata Bermuda saare ilu ja kliimat. Delegatsiooni liikmetest jõudsid kõik vähemalt korra ära käia ühes maailma ilusaimaks rannaks peetaval Horseshoe Beachil ja suur osa saarlastest jõudis külastada ka maalilise vaatega muuseumit Dockyardis.

Iga päev oli kõigil aga võimalus tunnetada tõeliselt sooja ja niisket kliimat, mida eurooplastel kodumaal õnneks või õnnetuseks ei ole võimalik kogeda.

Bermuda saarest üldisemalt rääkides tuleb eraldi peatuda saare suurusel. Saart külastamata on raske kujutada ette Muhust mitu korda väiksemal saarel elavat 64 000 inimest. Või seda, et golfiväljakuid on saarel lausa kaheksa ja autode lubatud sõidukiiruseks on 35 km/h. Üllatavaid uusi fakte sellest Saaremaast tuhandete kilomeetrite kaugusele jäävast saarest saime teada iga päev.

Ei ole üllatus, et Bermuda saart mainides läheb paljude mõte esmalt Bermuda kolmnurgale. Selles osas on kohalikud aga ise suhteliselt kidakeelsed ega pea Bermuda kolmnurgaga seonduvaid legende põhjendatuks.

Eestlasest atašee

Mängud tegi saarlastele veel erilisemaks üks sõbralik ja vahetu väliseestlanna Helle. Esmakordselt oli saarlastel eestikeelne atašee, kes kogu oma jõu ja nõuga iga meie küsimust või muret lahendada aitas. Rääkides temaga veel pärast mänge oli ta väga õnnelik, et esimest korda 48 Bermudal elatud aasta jooksul sai ta kuulata tänaval, staadionil ja koolimajas eesti keelt.

See oli tema sõnul haruldane aeg, kui nii vabalt räägiti eesti keelt Bermuda saarel. Ta oli uhke eestlaste üle ja meie eriliselt rõõmsad selle üle, et ta hindas koos oma sõpradega kõigi meie sportlaste pingutusi ja elas neile igal võimalusel kaasa. Ta näitas meile seda poolt eestlasest, mida meil kohtab veel paraku harva – osata näha positiivseid asju ja mitte otsida üksnes vigu.

Eraldi sooviksin tänada kõiki toetajaid, kes aitasid Saaremaa sportlastel mängudest osa võtta. Seekord ei küsinud Saaremaa Saarte Mängude Assotsiatsioon eraldi toetust kultuuriministeeriumilt ja ka Saare maavalitsuse toetus oli eelmiste mängudega võrreldes oluliselt väiksem ning seetõttu oli sportlaste omaosalus väiksele delegatsioonile vaatamata väga suur.

Näiteks eelmistel mängudel Wightil toetas kultuuriministeerium saarlaste osalemist 32 000 euroga. Suurimateks toetajateks olid seekord Bermuda Saarte Mängude Assotsiatsioon 25 000 euro, Saare maakonna omavalitsused 13 000 euro, kultuurkapital 3000 euro, Saare maavalitus 3000 euroga. Delegatsiooni liikmetel tuli omaosalusena leida 41 000 eurot, mis tegi keskmiseks omaosaluseks sportlase kohta 900 eurot. Samas oli see alade lõikes erinev ja paljud sportlased pidid maksma ka oluliselt rohkem. Suur tänu ka alade esindajatele Kristile, Priidule, Raulile, Ennule ja Hannesele, kes suutsid vaatamata keerulistele tingimustele oma spordiala esinduse mängudele välja panna.

Suur tänu ka kõigile kaasaelajatele Saaremaalt, kes ajalehe, raadio, kodulehe ja videoklippide kaudu said mängudest väga hea ülevaate. Siinkohal tuleb jälle nõustuda paljude meediaekspertide arvamusega, et kui sind ei ole meedias, siis sind ei ole olemas. Suur tänu kõigile, kes aitasid kajastada mänge ja neid emotsioone, mida sportlased kohapeal kogesid.

Esmakordselt küll puudus saarlastel kohapeal omavalitsuste esindaja, maavanema ja arsti tugi, kuid maavanem ja kohalike omavalitsuste esindajad mõistsid sõidu kallidust ja soovisid, et kogu toetus läheks ennekõike sportlaste ja nende abiliste lähetamiseks.

Pilgud Jersey suunas

Saaremaa spordirahvale on Saarte mängud juba 1991. aastast väljund ja võimalus, mis on kättesaadav vaid vähestele. Rahvusvaheline konkurents, suur publikuhuvi ja ühtne koondis kaalub üles kõik Eesti võistlused ning paljud võistlused ka kaugemal. Saaremaa spordielu ilma Saarte mängudeta on nagu Saaremaa kultuurielu ilma ooperipäevadeta. Selles veendumiseks peab seda kõike aga ise kogema ja tunnetama!

Lõpetuseks sobib jälle avaldada juba 2011. aastal pärast Wighti mänge kirjutatud read. Tänan teid, sportlased, treenerid ja teised delegatsiooni liikmed! Te moodustasite mängudel ühtse võistkonna, mida oli väga meeldiv ja parajalt kerge juhtida. Mõelgem juba Jersey mängudele, sest uskuge, need kaks aastat lähevad väga ruttu.

Võibolla tuli liiga positiivse ja kiitva hoiakuga arvamus, aga samas, miks ka mitte? Sest “õnneks” me sellise tooniga artikleid väga tihti ei näe ja kannatame ära!

Madis Kallas
Bermuda 2013 delegatsiooni juht

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 719 korda, sh täna 1)