Jahindusnõukogu tahab hirve arvukust kolm korda vähendada (3)

Esmaspäeval koos olnud Saare maakonna jahindusnõukogu leppis kokku maakonna jahinduse strateegilise eesmärgi, mis näeb ette hirve ja põdra arvukuse olulist vähendamist lähiaastatel.

Jahindusnõukogu esimehe Kaja Lotmani sõnul on eesmärk viia hirvede arvukus kuue aasta jooksul koos järelkasvuga maksimaalselt 600 isendini praeguse 1720 asemel. Põtrade arvukus koos järelkasvuga peaks aga langema järgmise kolme aasta jooksul maksimaalselt 600 isendini praeguse 832 asemel.

Algaval jahihooajal tuleb aga jahimeestel lasta Saaremaal vähemalt 346 põtra, millest pulle on 30%, lehmi 35% ja vasikaid 35%. Populatsiooni tugevdamise ja väärtustamise huvides on käsk mitte küttida kühvelsarvedega ja perspektiivseid arenevaid pulle, vaid väärarenguga ja ebanormaalsete sarvedega pulle, samuti ilmsete haigustunnustega loomi. Möödunud jahihooajal lasti Saaremaal 316 põtra.

Esmaspäeval jäi jahindusnõukogus kokku leppimata hirve küttimismaht, sest jahimeeste esindajatel ei olnud volitusi Saarte jahimeeste seltsis varem kokku lepitud ettepanekut muuta.

Jahimehed pakkusid välja küttida kokku 531 hirve (mullu 537), kuid maaomanike soov oli küttida vähemalt 550 hirve. Nüüd räägivad jahimeeste esindajad läbi oma esindusorganisatsioonidega, võttes konsultatsioonideks arutusele maaomanike ettepaneku seada minimaalseks küttimismahuks 550 isendit ja küttimisstruktuuriks 30% pulle, 40% lehmi, 30% vasikaid ning esitavad oma seisukoha hiljemalt kuu aja pärast.

Oluliseks jahindusnõukogus tehtud otsuseks võib pidada kokkulepet moodustada Saare maakonnas põtrade ja hirvede ohjamispiirkond, mis võimaldab ühel jahiseltsil, kellel loomi on vähem, anda oma küttimismahtu üle neile jahiseltsidele, kel on loomi palju. “Tähtis on, et maakonna limiit on jahihooaja lõpuks kätte saadud,” sõnas Lotman.

Samuti otsustas jahindusnõukogu taastada jahipiirkondade igakuine küttimisaruanne, mis saadetakse keskkonnaameti jahindusspetsialistile järgneva kuu 5. kuupäevaks. “See on vajalik, et jahindusnõukogu teaks, kuidas jaht kulgeb ja et saaks teha kiireid otsuseid,” selgitas Lotman.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 428 korda, sh täna 1)