Tesman tahab teetammi remondiga täna lõpule jõuda (1)

Tesman tahab teetammi remondiga täna lõpule jõuda

VIIMANE VAATUS: Tammil on remonditööde lõpetamisega ametis hulk töömehi, kes üritavad munakivid täna õhtuks paika saada. Foto: Irina Mägi

AS Tesman lõpetab Kuressaare linnuse kirderavelliini teetammi rekonstrueerimistööd loodetavasti ettenähtud kuupäeval 19. juulil, kaks päeva enne Saaremaa ooperipäevade algust.

“Põhimõtteliselt on tänase seisuga paigas kõik tammi piirded ja kõnniteekivi saab samuti kohe maha,” rääkis eile Saarte Häälele AS-i Tesman juht Lembit Soe, kelle sõnul töötab praegu objektil üsna arvukalt töömehi ning plaan on tööd neljapäeva õhtuks ära lõpetada. “Ainuke asi, et kui nüüd homme (täna – toim) ei jõua lõpuni ning reedel tuleb paduvihm, siis jääb võib-olla mingi viiemeetrine jupp munakivilõiku esmaspäevaks,” märkis Soe. “Munakivi on selline jupphaaval sobitamine ja see lihtsalt võtab aega natuke,” selgitas ta.

Ehitushanke tingimuste kohaselt pidi teetammi remont lõppema juba juuli alguses, kuid siis küsis ehitaja ajapikendust 19. juulini ettenägematute lisatööde pärast, mis tulenesid vigadest linnuse kirderavelliini varasemas ehituses. Tööde käigus selgus, et ravelliini alusmüür on varem rajatud ebastabiilsele savikihile, mitte kindlale põhjale nagu paekivi või betoon.

Et konstruktsioon oleks varasemast tugevam, tuli ravelliini põhja täiendavalt puhastada ja pehmet pinnast ära vedada. Seejärel tuli uue alusmüüri alla teha betoonvöö ning selle peale korralikud suured kivid laduda.

Eesti Kontserdi direktori Jüri Leiteni sõnul on kindlasti tore, et teetamm enne ooperipäevade algust korda saab. “Praegustel andmetel me prognoosime üle 10 000 kuulaja ja see on ju ikkagi hea, kui see tee oleks korras,” märkis Leiten, kelle väitel teetammi siiski ooperilava detailide kohaletoimetamiseks ei kasutata. Ainult piletimüügi telk tuleb teetammi kaudu, kõik ülejäänu toimetatakse kohapeale linnusemüüri uue merepoolse sissepääsu kaudu.

Kuressaare linnainseneri Madis Piheli sõnul saab tammi kandevõime olema 25 tonni, mis on määratud tuletõrje tsisternautosid silmas pidades.

Kuressaare linnuse peasissekäigu ees asuv tamm varises osaliselt sisse 2011. aasta detsembris. Tänavu kevadel korraldatud tammi taastamise lihthankele laekus kuus pakkumist, mille hulgast valiti välja AS-i Tesman pakkumus, mis oli ilma käibemaksuta 79 415 eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 285 korda, sh täna 1)