Bundestagi valimised: osalevad nii humoristid kui ka ekstremistid

Bundestagi valimised: osalevad nii humoristid kui ka ekstremistid

NALJAMEES: Satiiriajakirja Titanic endine peatoimetaja Martin Sonneborn asutas 2004. aastal uue pilaerakonna lihtsa nimega Die PARTEI. PARTEI võitleb otsedemokraatia eest ja eelolevatel valimistel kavatseb ta koguda 118% häältest. Foto: internet

22. septembril toimuvateks Bundestagi valimisteks Saksamaal on registreerinud enam kui 30 erakonda. Registreerunute seas on nii naljamehi kui ka tõsiseltvõetavaid erakondi.

Saksa valijat ei tasu kadestada. Nimelt on 22. septembril toimuvatel parlamendivalimistel tema valimissedel väga kirev – seal on kirjas enam kui 30 erakonda. Kõik need erakonnad registreeris Saksamaa keskvalimiskomisjon (sks k Bundeswahlausschuss). Asjatundjate hinnangul võib see arv veelgi kasvada, sest erakonnad, keda miskil põhjusel ei registreeritud, võivad valimiskomisjoni otsuse kohtusse kaevata. Tõsi, väljavaated kohtuvaidlus võita olevat neil aga minimaalsed.

Suurtele erakondadele anti roheline tee

Kõik Saksamaa suuremad ja tuntumad erakonnad eelregistreerimist läbima ei pidanud. Nemad said automaatselt õiguse osaleda eelseisvatel Bundestagi valimistel. Need erakonnad on:

– Kristlik-demokraatlik Liit (sks k lüh CDU) ja selle Baierimaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU),
– Saksamaa Sotsiaaldemokraatlik Partei (SDP),
– Vaba Demokraatlik Partei (FDP),
– Vasakpartei (sks k Die Linke),
– erakond Liit-90/Rohelised (Bündnis90/Die Günen)
– Piraadipartei (Piratenpartei).

“Kui erakond on Bundestagis, Euroopa Parlamendis või mõne liidumaa parlamendis esindatud vähemalt viie saadikuga, siis on tal õigus osaleda valimistel, ilma et ta peaks keskvalimiskomisjonis läbima bürokraatlikku registreerimise protseduuri,” selgitas ühes teleintervjuus Saksamaa valmiskorda Berliini vaba ülikooli (Freie Universität Berlin) poliitikateaduste professor Oskar Niedermayer.

Muide, tänu sellele põhimõttele said kohe õiguse valimistel osaleda ka paremäärmuslik Saksamaa Rahvusdemokraatlik Partei (NPD) ja parempopulistlik erakond Kodanik Vihahoos (Bürger in Wut).

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 123 korda, sh täna 1)