Kadakatalgulised toimetavad Kesselaiul (1)

Sel nädalal toimuvad Kesselaiul neli päeva kestvad kadakatalgud rannaniitude ja loopealsete hooldamiseks.

11. juulist nädala lõpuni teevad Eestimaa looduse fondi (ELF) talgulised Kesselaiul tööd. Põhitegevuseks on kadakate raiumine ja kokku vedamine. Töö eesmärk on erinevate koosluste ja elupaikade taastamine ja hooldamine.
“Kadakas on üpris hakkaja põõsas ja seetõttu kipuvad rannaniidud ja loopealsed kinni kasvama, kui neid ei hooldata,” rääkis ELF-i talgukorraldaja Paul Hunt. Tema sõnul on Kesselaiul üle 15 orhideeliigi, millele on kasvamiseks vaja ruumi teha.

Enamasti koosneb üks talgugrupp 12 inimesest, kellele lisandub talgujuht ja “saeministrid”. “Suurem osa talgulistest on tavaliselt naised, aga kuna meil on vaja töötada ka mootorsaagidega, siis tulevadki kaasa ELF-i vabatahtlikud saeministrid,” selgitas Hunt. Ülejäänud töö toimub tavaliselt kirveste, oksakääride ja kiinidega.

Kesselaiule läheb tööle kokku 17 talgulist, kellest kolm on lapsed. “On ju vaja ette valmistada talguliste põlvkonda ka 2030. aastaks,” arvas Hunt. Tema sõnul tulebki loodusepisik lastele juba noorelt külge saada.

Eestimaa looduse fondi talgureis kestab tavaliselt 3–5, vahel kuni 10 päeva. Erinevatel looduskaitsealadel ja rahvusparkides toimuvail talguil tehakse looduskaitselisi töid ja tutvutakse ümbruskonnaga.

ELF-i talgutel käib nüüd juba 14. hooaeg. Hoogu on kogutud vaikselt, kuid viimastel aastatel on talguid toimunud väga tihti, suvel mõnikord isegi mitmed talgud samal ajal. “Kesselaiulgi oleme käinud vähemalt kolm aastat juba ja iga kord on seal ikka palju tööd teha olnud,” lausus Paul Hunt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 326 korda, sh täna 1)