Kuidas teha vahet emasel ja isasel kiilil?

Kuidas teha vahet emasel ja isasel kiilil?

PUHKEHETK MERIKAPSAGA: I rida (vasakult) Rosemarii Sarapuu, Sarah-Lisee Laipaik, Lisanna-Lee Leiman ja Liisa Õunpuu. II rida (seisavad, vasakult) Robin Alba, Anu Kask, Merylin Kupits, Mark-Mart Tuisk, Krislin Malk ja Mark Marcus Soodla. Foto: Inge Vaher

Saare maakonna tublidele uurimistööde koostajatele ning teistele loodushuvilistele noortele korraldatud kolm päeva kestnud looduslaager möödus uusi ning põnevaid teadmisi omandades.

Kipi-Koovi matkakeskuse lähiümbruses toimunud laagris täitsid juhendajate rolli Inge Vahter, Mart Mölder, Mati Martinson, Maie Meius ning Uudo Timm.

Esimesel päeval toimus retk looduses, kus õpiti tundma taimi ning põhiliselt erinevaid kiililiike. Mart Mölder ja Mati Martinson õpetasid, kuidas kiile ära tunda ja kuidas määrata nende vanust ning sugu. Tuli välja, et see polegi nii keeruline kui esmapilgul tundus.

Laagripäeva lõpus toimus ka viktoriin, kus muude küsimuste kõrval tuli ära tunda erinevaid kiililiike. Noored said sellega väga hästi hakkama.

Päeva teises pooles rääkis Mart Mölder kaladest ning seejärel said lapsed ise neid lahata. Õppisime tundma 11 liiki kalu, mõned neist tuntumad, mõned vähemtuntud.

Teise laagripäeva hommik algas traditsiooniks saanud linnulaulu kuulamisega, millele eelnes linnupete, sest kes siis ilma selleta välja linde kuulama läheb. Tunnise matka jooksul nähti ja kuuldi paarikümmet lindu. Päev jätkus mõnede jaoks matkaga, teiste jaoks lindude vaatlusega.

Ülejäänud seltskond tutvus õpetajate juhtimisel rannataimestiku ning kaladega. Pärastlõunal rääkis Uudo Timm šaakalitest – loomadest, keda on hakatud ka Eesti metsadest leidma.

Õhtupoolikul toimus jällegi viktoriin, tehti ja esitati laagrilaule ning mängiti loodusteemalisi mänge.

Kahjuks jõudis viimane laagripäev kätte halastamatult kiiresti. Pärast linnulaulu kuulamist rääkis Uudo Timm loomakoljudest: kuidas nende järgi liike määrata ning neil vahet teha.

Seejärel oligi käes teadmiste kontrolli aeg. Õpilaste ülesandeks oli määrata kiile, linnujalgu, taimi ning kuulata linnulaulu ja märkida üles kõik kuuldud liigid. Nii selgusid laagri parimad looma- ja taimetundjad ning üldvõitja, laagri parim loodusetundja.

Kõik laagrilised jäid laagriga väga rahule ning lahkudes oli nende silmist näha, et kui võimalik, jääksid nad kauemakski.

Nii mõnelgi noorel tärkas uus huvi looduse vastu või see süvenes veelgi.

Laager sai teoks tänu keskkonnainvesteeringute keskuse rahalisele toele.

Gerda Nelis
SÜGi 12. klass

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 470 korda, sh täna 1)