Kuivõrd mõjutaks ööbaaride varasem sulgemine linnakassat? (17)

Kuna korduvalt on jutuks olnud, et Kuressaare ööbaaride tund aega varasem sulgemine mõjutaks nii ettevõtjaid kui ka linnakassat, lasi Saarte Hääl majandusala abilinnapeal Kalle Koovil välja arvutada, kui palju raha õigupoolest seeläbi linnakassasse laekumata jääks.

Abilinnapea selgitas, et teadaolevalt laekub kohalikule omavalitsusele tööandjalt töötajale arvestatud palgalt 11,4% füüsilise isiku tulumaksuna. Näiteks 500eurose palga korral laekub linnale füüsilise isiku tulumaksuna 57 eurot. Seda vaid töötajalt, kelle registrijärgne elukoht oli aastavahetuse seisuga Kuressaare linnas. Linna tulubaasi maksutuludest moodustab üksikisiku tulumaks peaaegu 96%.

“Võttes aluseks ettevõtjate tehtud palgaväljamaksete andmed, millelt arvestati linnale füüsilise isiku tulumaksu 2012. aasta kolme suvekuu – juuni, juuli, august – kohta ja tingimuse, et ööbaarid sulgevad oma uksed tund aega varem, saame tõdeda, et linnale jääks viielt ööbaarilt – Privilege, Diva, Pritsumaja, Pub Vaekoda ja Kodulinna Lokaal – maksutuluna laekumata 215 eurot,” tähendas Koov.

Seda arvestusega, et mainitud ööbaarid tegid linnas registrijärgset elukohta omavatele töötajatele, keda on 35, palgaväljamakseid kolme kuuga kokku summas 33 156 eurot ning sellelt laekus linnaeelarvesse tulumaksuna 3780 eurot. Nende kuude jooksul on baaride summeeritud lahtiolekuaeg majandustegevuse registreeringute põhjal 8916 tundi ning vähendades lahtiolekuaega 1 tunni võrra ööpäevas, väheneb see kokku 504 tundi.

Abilinnapea sõnul tuleb sellise tulemuse juures tõdeda, et öiste vandaalitsemiste järgsetele korrastustöödele kulutab linn üksjagu rohkem raha. Näiteks ühe lõhutud tänavavalgusti asendamiseks uuega kulub 250–300 eurot, purukspekstud pargipingi või bussiootepaviljoni klaaside asendamiseks 300–400 eurot, mahakistud ja mõlkipekstud prügikasti asendamiseks ligi 250 eurot. “Seda nimekirja nädalavahetustel lõhutud, puruks pekstud või laiali pillutatud linnavarast ühes nende taastamisväärtusega võib kirja panema jäädagi,” nentis ta.

Samas tõi abilinnapea välja, et öösel avatud asutused töötavad ka päevasel ajal, kolmel neist on oma välikohvik ning seda pooldab linnavalitsus igati. Linnapea Mati Mäetalu sõnutsi ei kahanda öösel lahti olevate meelelahutusasutuste varasema sulgemise teema päeval avatud välikohvikute väärtust. “Viimased on suvehooaega silmas pidades linnaruumis kindlasti olulised ja vajalikud,” kinnitas Mäetalu.

Andres Sepp, Kertu Kalmus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 672 korda, sh täna 1)