Kertu-rännak sai alguse

Kerturännak sai alguse

KOLM RÄNDURIT: (vasakult) Sophie Semjonova, Einar Riim ja Ilmar Raag alustasid eile Kertu-rännakut väikesest vihmast hoolimata rõõmsatujuliselt. Foto: Alar Truu

“Vaimne ettevalmistus algas umbes 21. mail 1968. aastal. Siis ma nägin ilmavalgust ja mõtlesin, et varem või hiljem lähen ma Saaremaal matkale ja nüüd see siis sai teoks,” sõnas filmimees Ilmar Raag, kes alustas eile oma nädalast tänurännakut Saaremaa 13. sajandi kirikutes.

“Siia sai tuldud ikkagi enda pärast, nagu palverännakule,” sõnas Sophie Semjonova, kes otsustas Kertu-retke kaasa teha. Muhu Katariina kiriku juurest starditi eile keskpäeval kolmekesi. Lisaks Semjonovale ja Raagile ka viimase koolivend Einar Riim, kelle jaoks oli see mehe enda sõnul elu esimene matk. “Päevade jooksul peaks inimesi juurde tulema ja võib-olla mõned peavad siin vahepeal ka ära minema,” ütles Raag.

Raagi mõlemad matkakaaslased olid eelmisel aastal ka “Kertu” filmivõtetel. “Kui me Lõmalas jaanitule stseeni tegime, siis oli oodata 200–300 inimest. Me mõistsime, et kui vihma sajab ja nad ei tule, siis teist võimalust selle stseeni filmimiseks ei saa. Ja siis ma palusin, et kõigevägevam või ükskõik kes aitaks hea ilmaga ja nii juhtuski. Nüüd on loogiline, et kuidas sa ikka tänad, kui mitte kirikutes käies,” kirjeldas Raag retke eesmärki.

Ühtegi lemmikut kirikute seas filmimehel ei ole, igaüks on eriline omal moel. “Kaarma kirikul on suursugusust, aga Karja kirik on kompaktsem ja – kasutan sõna, mida kiriku juures tegelikult ei tohiks, – nunnum,” sõnas Raag.
Hoolimata pilvisest ilmast olid matkajad rõõmsas tujus ning ootasid teisigi huvilisi endaga liituma.

Lisaks matkamisele on retkel ka sümboolsem pool. Igas kirikus mõeldakse üks mõte iseendale, mis oleks mõtlejale oluline ja matka lõpuks saab näha, kas jagub nii palju mõtteid, kui kirikuid on. “Esimene mõte on juba mõeldud.
See on seotud filmiga. Kui sa filmi hakkad tegema, siis sa tahad seda teha niimoodi, et sul on oluline sõnum, mida inimestele öelda, aga kui film on valmis, siis sa tegelikult juba tahaksid, et filmil läheks hästi ja et inimestel oleks selle kohta midagi öelda. See on väga tähtis, et need kaks soovi poleks teineteisega konfliktis,” ütles Raag.

Ilmar Raag on enda sõnul suur matkasõber, kuid kogu aeg ei saa ka ringi rännata, aeg-ajalt tuleb raha teenida. “Siin matkates läheb isegi vähem raha kui kodus olles,” arvas aga Einar Riim, “siin võtad kaks kilu tomatis, pudeli vett ja rohkem ei lähegi.”

Esimesel päeval läbiti 18 kilomeetrit, kuid kokku tuleb kõndida 130 km. “Kõik sõltub alati inimeste tervisest, valmisolekust ja ilmast. Meil ei ole sellist plaani, et iga hinna eest mingit spordirekordit ületada,” sõnas Ilmar Raag.

Matkajad jätavad igasse kirikusse või peatuspaika postkaardi ja sinna peale kirjutavad, mis kellast välja läksid ja mis suunas. Samuti on ka Facebookis “Kertu” filmi all üleval rännaku telefon, mille kaudu saab matkajatega ühendust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 235 korda, sh täna 1)