Et külalise voodi ei jääks tühjaks (1)

Nüüd on see siis käes! Majandustegevuse registrisse kantud majutusasutuste arv Saaremaal on ületanud kolmesaja piiri. Juunikuu seisuga osutab Saaremaal majutusteenust 303 ettevõtet.

Eesti mastaabis edestab meid vaid Harjumaa (Tallinn kaasa arvatud), kus on 340 majutusasutust. Kõik ülejäänud maakonnad jäävad “pika puuga” maha – Pärnumaa 244, Tartumaa 128, Läänemaa 107, Hiiumaa 79.

Voodikohtade arv on Saaremaal kasvanud juba üle 5700. Võttes aluseks viimased rahvastikuregistri andmed, mis näitavad Saaremaa elanike arvuks veidi alla 35 000 inimese, võib loominguliselt üldistades öelda, et iga kuues voodi Saaremaal on mõeldud turistile.

Kust aga tulevad kõik need saare külalised, kes neis voodites magavad? Kurb tõsiasi on see, et ega igasse voodisse alati magajaid jagugi. Vaadates turismistatistikat, tundub, et meie majutuskohtade arv kasvab kiiremini kui Saaremaad külastavate turistide oma. Ent ometigi on meil piisavalt ka neid öömajasid, kus voodid on enamasti täis ja vahel jääb ruumi puudugi.

Sildist ja kodulehest ei piisa

Küsimus on eristumises, oma õige kliendigrupi leidmises ja oskuslikus turundustöös.

Tänapäeva ülitiheda konkurentsiga majutusturul ei piisa väravasse turismitalu sildi löömisest ja kodulehest, mis lubab kolme mugavat tuba, hubase eesruumiga sauna ja lastele kiike ning liivakasti. Klient tahab midagi enamat! Eristuda ja klienti meelitada saab mitmel moel.

Üks võimalus silmapaistmiseks on teistest kardinaalselt erinevat tüüpi majutuse pakkumine. Selles osas leidub Saaremaal kõike. RMK puitlavatsite, kuivkäimla ja lõkkekohaga, elektrita metsaonnid sobivad suurepäraselt sisekaemusega tegelevate rändurite askeetlikuks peatuspaigaks. Värske heina lõhn sajandeid vana talumaja lakas ja kaugusest kostuv ööbikulaul on midagi talu-romantika ihkajatele. Ärkamine Saaremaa sümbolis – tuulikus–, kuulates lähedal asuva mere kohinat, on tõeliselt meeldejääv elamus. Kadakate vahel paiknev läbipaistev mullihotell on eriliste majutuste nimekirja värskeim liige. Luksuse jahtijad võivad aga suuna võtta meie suurepäraste hotellide poole, kus ootavad siidpehmed linad, modernne sisustus ja suurepärane teenindus.

Teine võimalus massist eristumiseks on teenused. Tänapäeva tarbijad tahavad lisaks voodile, kus puhata, meelelahutust.
Majutusasutusel, mis suudab kliendile pakkuda põnevat ajaviidet, on kindel eelis. Mereriigina tuntud Saaremaal pakub mitu ööbimiskohta oma klientidele võimalust veega seotud tegevusteks. Varahommikused kalaretked, idüllilised merereisid purjejahiga, põnevad sõidud väikesaartele, adrenaliinirohked hetked kaatriga kihutades või veealuse maailma avastamine sukeldudes. Lisaks veeharrastustele leidub märksa maisemaid tegevusi, millega kliente meelitatakse. Gurmaanidele pakutakse kokanduskursusi, käsitöölistele maalilaagreid, loodushuvilistele avastusretki metsatukkadesse, loomasõpradele ratsamatkasid jne. Igaühele leidub midagi.

Koostöös peitub jõud

Kuna lisateenuste pakkumine eeldab reeglina suuremat või väiksemat investeeringut, siis on selge, et kõik ei saa seda endale lubada. Aga alati ei peagi kõike ise tegema. Tasub silmad-kõrvad lahti hoida ja vaadata, mida teevad naabrid ja nende naabrid. Kanuumatk ühe või koduleiva õpituba teise naabri juures sisustaks juba suure osa külastaja päevast. Koostöös peitub jõud!

Nagu ütlevad tuntud laulusõnad: “Igaühe jaoks on kuskil keegi”, nii on ka iga voodi jaoks kuskil külastaja. Selleks, et voodi ja saarekülaline omavahel kokku saaksid, tuleb aga hoolega läbi mõelda, mida, kellele, kuidas ja kus pakkuda. Iseenesest ei juhtu maailmas midagi!

Kristina Mägi
Kuressaare linnavalitsuse turismispetsialist

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 469 korda, sh täna 1)