20. sajandi arhitektuur võetakse kaitse alla (4)

20 sajandi arhitektuur võetakse kaitse alla

MÄNDJALGA SUVE NAUTIMA: Mändjala kämpingu perenaine Silja Litvinova kutsub kõiki Mändajala randa suve nautima. Siis saavad külalised uudistada ka möödunud sajandist pärinevat kämpingukompleksi. Foto: Tõnu Veldre

Mitmeaastase uurimistöö tulemusena on muinsuskaitseamet koostanud eksperthinnangud Saare maakonna 13 objekti kohta, mis plaanitakse tulevikus kaitse alla võtta.

Kõige keerulisemaks objektiks Saaremaal peab Muinsuskaitseameti ehitismälestiste peainspektor Triin Talk 69 hoonest koosnevat Mändjala kämpingut.

Kuid selle puhul kohaldatakse ilmselt leebemat kaitserežiimi. Talle endale jäid meelde Kuressaare funkstiilis elamud ja Pamma koolimaja.

Uudis rõõmustas Mändjala kämpingu juhatajat Silja Litvinovat. “Seni oleme remonti teinud oma vahenditest. Ehk avardab see võimalusi muude vahendite kaasamiseks,” arvas Litvinova.

Nõukogude stiili hoonete juures tal plaanis muuta ei ole. “See lisab vaid omanäolisust,” märkis ta.

Seni on oma rahast vahetatud osa majade katused ja trepid, mis olid muutnud lausa ohtlikeks. Välja vahetatakse ka elektrisüsteem, mis ei vasta tänapäeva nõuetele.

Triin Talk kinnitas, et üle Eesti vaadeldi 2500 hoonet, millest valiti välja 130. Neist sai positiivse hinnangu 114 objekti aastatest 1870–1991.

“Siis alanud tööstusrevolutsioon tõi Eestisse uuetüübiliste hoonete ehitamise,” selgitas peainspektor uuringuperioodi algusaega. Koos taasiseseisvumisega lõppes aga üks periood Eesti arhitektuuriajaloos, lisas ta.

Millised hooned tegelikult kaitse alla võetakse, praegu veel selge ei ole. Sügiseks saadetakse kõikidele omavalitsustele ja maaomanikele vastavad teatised.

Peainspektor märkis, et sel aastal Saaremaal vaevalt et mõni objekt kaitse alla võetakse, sest kõik nimekirjas olevad hooned on kasutuses või elamud. Seega on nende hävimine vähetõenäoline.

 

Eksperthinnangud koostati:

Mändjala kämping, Lümanda kontor-klubi, Kuressaare elamud Aia 42, Tolli 15, Suur-Põllu 20, Suur-Sadama 24A, Töö 1, Uus 18A, Veski 10, Kalda 1, Kuressaare bussijaam, Pamma kool ja Lümanda valla Mõisaküla Koplimetsa palvemaja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 175 korda, sh täna 1)