Juhtkiri: Vastutuse küsimus

Kodusünnituse pooldajad leiavad, et parim koht lapse ilmale toomiseks on tuttav ja turvaline keskkond, mida haigla pakkuda ei suutvat. Olevat vähem stressi nii emale kui ka lapsele.

Nüüd on sotsiaalministeeriumis valminud kodusünnitusabi reguleeriv seadusemuudatus, tagamaks kvalifitseeritud abi ka neile, kes otsustavad sünnitada väljaspool haiglaseinu.

Kuigi Eesti ämmaemandate ühing on kodusünnitusele õigusliku aluse loomist oodanud aastaid, kõik selle elukutse esindajad kodus sünnitamist siiski ei poolda, nende seas naistearstid ja ka ämmaemandad ise. Nii ütles Kuressaare haigla vastutav ämmaemand Helgi Tammur, et Saare maakonnas pole tal ühtki kolleegi, kes isegi kaaluks kodusünnitusabi osutamist.

Ämmaemandate suhtumine on mõistetav – on ju vastutus liiga suur. Sest isegi normaalselt kulgeva sünnituse puhul on alati risk, et võib tekkida kriitiline olukord, kus kiire arstiabi on sekundite küsimus. Kui aga haiglasse enam ei jõua?

Julged naised, kes otsustavad kodus sünnitada, leiavad nii ämmaemand Tammur kui ka günekoloog Goar Kuldsaar.

Seega tasub kodusünnituse pooldajail mõelda, kas võetud risk end ikka õigustab. Sest kaalul võib olla elu. Või rohkem kui vaid üks elu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 154 korda, sh täna 1)