Rannaküla tennisetalu kogub tuntust üle ilma

HING ON MUHUMAA KÜLJES: 14 aastat oma talus tenniselaagreid ja võistlusi korraldanud Rene Busch on tegudelt rahvusvaheline mees, hingelt muhulane. Foto: Sander Ilvest

Muhu saare läänekaldal Paenase ja Mõisaküla vahel Tamse Rannakülas asub 800 meetrit merest puude vahele peitunud Krundi talu. Laiemalt teatakse seda paika Muhu tennisetaluna. 

Või kas ikka teatakse? Üleeile ütles üks elupõline muhulane, et tema sai suurepäraseid sportimis- ja puhkamisvõimalusi pakkuvast talust teada alles hiljaaegu. Tennisistidele ja teiste spordialade esindajatele on talu peremees, omaaegne teada-tuntud sportlane ning nüüdne teenekas treener ja ettevõtja Rene Busch vist küll kõigile teada.

“Allar ja Anna Levandi on siin ööbinud ja mitmed teised tuntud tegelased ka,” näitab Rene Busch kunagise talli lakapealset, kus nüüd saavad peremehe sõbrad end külasoleku ajaks sisse seada.

Laupäevast kuni tänaseni on laagris lapsed, kellele õpetavad vajalikke oskusi treenerist talunik ja Rene Buschi tennisekooli treener Alar Johanson.

Tenniseväljakutel treenimine on vaid üks osa laagrielust. Ka joonistamisvõistlused, laulukonkursid, meres ujumine, maasaunas käimine, koduloomade eest hoolitsemine ja muudki huvipakkuvad tegemised kuuluvad laagrilaste päevaprogrammi.

Sportida ja maaelu nautida saavad lapsed kuues vahetuses. Täiskasvanutele on ette nähtud laagripäevad juulikuu kolmandal ja neljandal nädalal. Augusti lõpus (22.–25. august) toimub perelaager. Võistlusareeniks muutuvad Muhu tennisetalu mänguväljakud 8.–10. juulini Jõu noorteliiga meistrivõistluste ajal.

Kõik sai alguse 14 aastat tagasi

Tänavune tennisesuvi Eesti tennise sajandal aastal kannab Krundi talus järjenumbrit 14. Nende aastate sisse mahub umbes sada laagrit 2000 lapsele.

Rene Buschi vanemad avastasid Tamse Rannaküla enda jaoks 1972. aastal. “Minu isa, kes oli pärit Venemaalt, just niisugusest kohast unistaski. Kui ta kunagi Eestist läbi sõites nägi siinseid korrastatud talusid, siis tekkiski tal soov siia elama tulla. Olin aastane, kui isa selle koha ostis,” meenutab nüüdne Krundi talu peremees Rene Busch.

Olles juba tennisetreeneri rollis luges endine tippsportlane ühe vene treeneri kirjutist, kes vihjas, et ükski juhendaja ei saa end enne tõeliseks treeneriks nimetada, kui pole ühtegi väljakut rajanud. “See läks mulle hinge. 1999. aastal tulin Muhusse isa juurde ja ütlesin, et ehitame väljaku. Kui see valmib, võib minustki tõeline treener saada. Nii me siis esimest väljakut rajama hakkasimegi,” vaatab nüüdne tiitlitega treener ajas tagasi.

2000. aastal toimus Krundi talus 43 lapse osalusega esimene tenniselaager. Praegu saavad tennisehuvilised harjutada ja võistelda viiel väljakul.

Loomad kuuluvad talu juurde

Taludes on igiammusest ajast loomi peetud ja põldu haritud. “Kindlasti peaksid talus ka loomad olema. Meil on viis lammast, kolm tibu ja kaks küülikut. Forellid ujuvad tiigis koos vähkidega. Plaanis on herefordi tõugu lehm osta. Ponigi kavatseme soetada. Seda teeme kõik sellepärast, et linnalastele rohkem maahõngu pakkuda,” räägib talu peremees, tütre ja poja isa.

Peremees on osanud luua nii enese kui ka teiste jaoks hea auraga keskkonna. “See on tegelikult hingeelu, mida sa siin iga nurga peal näed. Igal asjal on oma koht. Kõik nad kiirgavad energiat,” viitab peremees taiestele ja vidinatele, mis majapidamist kaunistavad.

Kümneaastasena oli Rene spordipisikust nii nakatunud, et mõõtis staadioni tarbeks ära karjamaa ümbermõõdu. Kirja sai 330 meetrit. Tollal raporteeris perepoeg isale: “Nüüd on mul oma staadion!”

Rene unistused on täitunud. Visa spordimehe hingega talunik on igal aastal midagi juurde ehitanud ja soetanud. Ikka selle nimel, et ise rahuldust tunda ja külalistele rõõmu pakkuda.

Rene sõnul on ta muhulastese alati uskunud. Võib-olla oskab ta mujalt tulnuna näha rohkem saare eripära. “Ma arvan, et inimesed hakkavad üha rohkem hindama privaatsust ja puhast, natuke metsikut loodust. Need on külgetõmbenumbrid, mille pärast siia tulla ja natuke kauemakski jääda,” väidab saksa ja saarlase verd tallinlasest muhulaseks saanud Rene Busch.

Muresid on muidugi ka, ent Krundi talu peremees arvab, et üheskoos saab nendestki üle. Külavahetee on auklik, kohe nii trepiline, et kohati peab sõitma esimese käiguga. Rene on sellest ametiisikutega rääkinud, aga siiani pole neist keegi asja tõsiselt võtnud.

“Naabrimees tuli täna kopaga siia. Ütlesin talle, et teeme selle lõigu korda. Kruus ja killustik on olemas. Abi, mis väljast tuleb, olgu siis vallalt või eurotoetused, kõik on boonuseks. Eelkõige tuleb aga uskuda endasse ja lihtsalt teha,” võtab peremees asja kokku.

Tema tegutsebki põhimõttel – usalda ennast, aga lase asjatundjatel hinnata. Spetsialistide hinnangul võib Muhu tennisetalu väljakuil julgesti rahvusvahelisi turniire korraldada. “Ma olen maailmas 43 riigis käinud ja võin öelda, et Muhu saarest paremat kohta pole. Minu keha võib ringi rännata, aga hing on siin,” kinnitab Rene Busch.

Järgmisel aastal peetakse Eesti saarte mängud Muhumaal. Tennisevõistluste korraldamise võtab Rene Busch oma õlule.

Muhu tennisetalu

Tamse Rannaküla Krundi talu.

  • Talu peremees Rene Busch, seitsmekordne Eesti meister meeste üksikmängus, mitmel korral tunnistatud Eesti parimaks tennisemängijaks ja ka parimaks treeneriks, korraldab oma talus tenniselaagreid ja turniire.
  • Talus on viis rahvusvahelistele normidele vastavat tenniseväljakut, lisaks kunstmuruga korv- ja võrkpalliväljakud, tennisesein, loodusliku muruga jalgpalliväljak ja neli pingpongiväljakut. Laste mängumajas on kamin, TV, video- ja muusikakeskus.
Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 170 korda, sh täna 1)