Olen eakas Kuressaare mees ja prügi tekitan minimaalselt. Kõik pakendid olen viinud pakendikonteineritesse, muru ja puuoksad Roomassaarde, mõned kilukarbid ja veel veidi prügi oma hoovi 140-liitrisse prügikonteinerisse. Kord kolme kuu tagant on Prügimees seda tühjendanud.
1. juulist veetakse prügi ära iga nelja nädala tagant teisipäeviti: 30. juulil, 27. augustil, 24. septembril, 22. oktoobril, 19. novembril ja 17. detsembril. Sellest ma küll aru ei saa, miks ei võiks iga kuu lõpul see tühjendamise päev olla, aga see selleks.
Hoopis suurem küsimus on, mida konteinerisse edaspidi panna. Mõtlesin, et selle täis saamiseks võiks ju sorteerimisest loobuda ning kõik niidetud muru ja pakendid oma prügikasti panna, aga Katrin linnavalitsusest ütles, et seda ei tohi teha. Aga muidu koguneb ju kuu ajaga umbes pool ämbrit prügi – mida siis sinna üldse panna? Kat-rin vastas, et vahet pole, nad tühjendavad selle ka pooltühjalt.
Isegi täitsa tühja konteineri eest esitavad pärast arve!
Aga kui ma ei maksa? Siis tulevad trahvid ja inkasso. Ja lõpuks võlavangla.
Olgu, kui muru ei või konteinerisse panna, aga maa seest välja tulevaid kive? Vanasti laoti neist kiviaedu, praegu pole mul neid kuskile anda, mõtlesin, et panen need siis prügikonteinerisse. Kas tohib?
Kuressaarlane
mul konteiner värava juures seespool ja
pole üldse vaja meeles pidada veo päeva
võetakse õigel päeval,milleks vaevata ennast
numbrite meelespidamisega.
Täpsustan, et puuoksi Kullimäel vastu ei võeta, need tuleks viia Kalevi 1a asuva Kuressaare Soojuse platsile.
Repliigi autoriga vestlesime paari päeva eest telefoni teel. Kuressaare linna volikogu poolt eelmise aasta veebruaris kehtestatud jäätmehoolduseeskirjas on kirjas, et segaolmejäätmete mahutisse ei või panna ” aineid ja esemeid, mis oma kaalu, mõõtmete või kuju tõttu või muul põhjusel võivad kahjustada mahuteid või jäätmeveokeid või raskendavad märkimisväärselt jäätmete kokkupressimist”. Kardan, et kividega konteineri täitmisel ja selle mehaanilisel tühjendamisel võib konteiner puruneda, see võib rikkuda prügiveoki pressimehhanismi, sellega võib kaasneda ka tööõnnetus, mille käigus saab vigastada konteinerit tühjendav töötaja.
Konteiner on mahuti, millega antakse ära oma tekkinud prügi, see ei tähenda, et konteiner peab olema pilgeni täis. Kui linnakodanikke häirib see, et konteiner ei ole kord nelja nädala jooksul tühjendamisel pilgeni prügi täis, siis tuleks valida oma prügiteket arvestades sobiva suurusega konteiner. Selle saab lihtsalt välja arvutada, kui teate mitu korda olete nt 2012. aastal prügivedu tellinud ja kui suur on teie konteiner. Teades aastast prügitekke kogust tuleks see jagada 13-ga (14-ga, nii palju tuleb aastas graafikujärgseid tühjenduskordi). Nagu olen ka varem kirjutanud, siis oleme pöördunud OÜ Prügimees poole ettepanekuga võimaldada jäätmemahutina kilekoti kasutamist(50-liitrine, maksimaalselt 5 kg), majapidamistes, kus tõesti tekib väga vähe prügi (valdavalt üksikud pensionärid).
Kui teema tundub endiselt segane, siis palun tutvuge linnavalituse kodulehel oleva prügimajandust puudutava infoga: http://www.kuressaare.ee/uus/jaatmemajandus/
olen seda saagat siin mõnda aega jälginud tundub, et lgp. ametnik ei saa aru, et suure 20 tonnise veoautoga on ämbritäite kaupa prügi kokkukorjamine mõttetult kallis ja loodust reostav tegevus. Iseenesest on kord kuus tühjendamise nõue normaalne suurte kortermajade puhul, sest need kastid hakkavad suvel muidu lihtsalt haisema. Ilmselt seda seaduse tegijad ka mõtlesid ja pidasid täpsustamist üleliigseks, lootes ametnike tervele mõistusele. Meil on küllaga rohkem või vähem eeskirju ja seadusi, mille täitmist keegi näpuga järge ajades ei nõua. Huvitav, miks just see prügikasti tühjendamise sagedus ette jäi? Samas, nagu keegi juba kunagi mainis, ei tohi prügimehe arvet ära maksta enne, kui kast jälle täis on ja ongi probleem lahendatud.
Milleks on vaja konteinerit peita, see võib Sul tõesti värava kõrval seista, äi varasta seda keegi ära. Pihtla teel seisab juba oma kümme aastata prügikast väikeses nissis aia sees, mis hoopis tänavapool, pole sellel peremehel probleeme oma konteineriga kordagi olnud.
Konteinerisse pane aga üsinasti oma prügi, vanadel on seda hirmsasti aastatega kogunenud. Ära jäta oma järeldulijatele majatäit prügi, mis siis suure vihaga kõik prügimäele toimetatakse ja kirutakse, näe, kogus kõiksugu sitta ja midagi ei raatsinud ära visata.
kui mul ei teki prügi, mida ma siis teen, lihtsalt maksangi eimillegi eest ja nii iga kuu
Ära pabista, 5kilone kotisüsteem läheb käima ja iga kuu pead selle kotikese täis saama, ilusasti ära kaaluma, kenasti kinni siduma, selle siis värava taha kindlal päeval panema ning üle aia valvama, et mõni hulkuv koer seda enne prügiauto tulekut katki ei pureks ning maksma hakkad oma prügi eest ikkagi.
Ja kõik see vaev pere väljaõpetamiseks, kuidas prügi sorteerida, lendabki nüüd vastu taevast. Täielik tagasikäik keskkonnateadliku ellusuhtumise teel.
Miks jälle soigumine, kes selle sorteerimise siis lõpetab!
Ära külva asjatut paanikat, prügi vähe saad kotiteenuse!
Lõpuks, kui on juba pere, siis on ka prügi!
Kas tõesti arvatakse, et kõik suurelamus elavad on lollid, kes ei sorteeri üldse oma jäätmeid ja igakuiselt olematu prügi eest maksavad!
Neil on prügi aga sellistel vingujatel enam ei ole!
Siin on uus äriidee, tuleb luua netilehekülg kus inimesed, kes prügikasti täis ei suuda korjata võtavad ise oma konteinerisse prügi sümboolse tasu eest.
Selleasemel, et prügi prügimäele kalli raha eest ladustada viskan selle siis pensionäri konteinerisse sümboolse tasu eest.
Kõik on rahul peale pügikäitleja kes kõvasti käivet kaotab :D
miks ikkagi nuumata välismaist firmat Ragn-Sellsi!??? Kui prügiveoga tegeles kohalik firma (kihalikud inimesed said tööd ja kohalik firma tegutses), siis sai alati ette helistatud nädal enne, kui vaja tühjendada ja oligi kokku lepitud.
Praegu on nii, et pean täpselt teadma, et kuu aja pärast kindlal kuupäeval on mul prügikast täis!
Miks ei saa enam toimida vajaduspõhine süsteem, mis aastaid oli võimalik?
Pakendid lähevad pakendikonteinerisse- tasuta, paber-papp paberikonteineri- tasuta, tuhk aiamaale, kartulikoored kompostihunnikusse- mis mul siis veel järgi jääb olmeprügiks? Noh et pean kindlasti kindlaks päevaks täis saama prügikasti?
Vabandage väga, kuid ma lähen juuksurisse ka siis, kui mul on vajadus, mitte siis kui naabrimutt käsib. Ka arstile lähen vastavalt vajadusele- aga prügi olen kohustatud tekitama ja siis me räägime igasugu kokkuhoiust? Ja miks peab see uus prügimasin nii kohutavalt suur ja raske olema, et lõhub taluni viiva tee ja ei pääsegi igale poole?
huvitav et seadus on vastu võetud riigikogu
poolt
jäätmehoolduseeskiri kohaliku omavalitsuse
poolt
nüüd kõik kirjutised materdavad vedajat-
materdada tuleb seaduse koostajat ja vastu-
võtjat arvan et siis muutub midagi.
Seadus on ju koostatud enne kui hakati nõudma
sorteerimist nii et seadus tuleks kooskõlla
viia arvestades et olmeprügi kogus väheneb
korralikel sorteerijatel,selleks ju see
pakendi kogumine ellu kutsuti et vähem
reostada ja rohkem taaskasutada.
Need kes ei oska pakendikonteinerilt lugeda mis sinna panna tohib jätkaku ainult olmeprügi vedu ja ärgu nulligu korralike
elanike tööd ära.
järjekordne kuritegelik äri, pakuvad vägisi teenust või muidu !
Katrin Koppel soovitab LUGEDA KODULEHEÜLELT….. K Õ I K PENSIONÄÄRID- LUGEMA:
Maal on pandud valdades suured kastid ja see on uskumatu mis nende mitte prügitekitajate poolt tehakse. Suvel käivad lapsed, lapselapsed külas ja siis tassitakse pimeduse varjus kottide kaupa seda ühiskasti. Igal tarbijal tuleb prügi ja seadus normaalne ning tühjendamise saab ju kah ikkagi sageduse osas kokku leppida.