Orissaare vallavolikogu istungil kaaluti Saare maakonna tõmbekeskuste võimalikke variante ja leiti siiski, et just Orissaare alevik on ümbruskonna jaoks tõmbekeskus.
Vallavanem Aarne Põlluäär selgitas, et ministeeriumi saadetud hindamisjuhendi järgi saavutas piirkond 71 punkti. “See oli väga kriitilise läbivaatuse tulemus,” märkis vallavanem. Kui tõmbekeskuseks saamise miinimumsumma on 70 punkti, siis Põlluääre arvates suudaks Orissaare saavutada tunduvalt parema tulemuse, kui asi konkreetseks läheb.
Tema sõnul näeb ministeerium ette ühe suure tõmbekeskuse kõrval maakonnas ka kuni kolm väiksemat.
“Selles pole kahtlust, et Kuressaare on Saaremaa keskus, aga meie oleme sama oma piirkonnas,” jäi Põlluäär endale kindlaks.
Nii ta tegelikult ju ongi
mitte ei taha selleks alles saada. Ma küll ei oska nimetada ühtegi Saaremaa idapoolset asulat, kus oleks olemas gümnaasium, lasteaed, perearstikeskus, päästeteenistus, postkontor ja pangakontor, apteek, kauplused… Ja loomulik on seegi, et kogu Saaremaa ei saa tõmbuda Kuressaare suunas, selleks on vahemaad siiski liiga suured.
Orissaare vallavanema Aarne Põlluääre jutus on suur iva. See tõmbekeskuste määratlemise metoodika ise vääriks ajakirjanduses ilusasti lahtikirjutamist — pole mõtet teha kirjutisi üksikute omavalitsuste tõmbekeskuste määratlemiseks, kui selgusettuks jääb, millest üldse jutt.
Tõmbekeskuste määratlemise juhendi järgi:
1) Saaremaa üks tõmbekeskus on Kuressaare (maakonnakeskus on juhendi järgi automaatselt tõmbekeskus)
2) Peale maakonnakeskuse on maakonnas veel vähemalt üks tõmbekeskus.
Juhend ise on tegelikult absurdsus³ — Kus on kirjas, et Kuressaare on maakonnakeskus? Täpselt sarnase määrusega tehti Nasva külast Nasva alevik ja Orissaarest Saare Maakonna keskuse tegemiseks on vaja lihtsalt ühe mehe allkirja.
PS. Millal hakkas kehtima hetkel kehtiv Eesti territooriumi haldusjaotuse seadus?
Ise vastan – täpselt 3 kuud tagasi. Mis aga muutus seaduses? Muutusid paljud omavalitsuste liitumist/ühinemist reguleerivad punktid. Näiteks nüüd saabki Ruhnu Tallinnaga liituda. Mis aga juhtuks, kui Ruhnu tahaks nüüd Tallinnaga liituda? Lihtne, muudetaks seadust, et Ruhnu ei saaks Tallinnaga liituda! Eestis pole ju seadmised mitte täitmiseks, vaid muutmiseks!