Kudjape surnuaia hauaplatsidele antakse kasutusload (1)

Koostamisel olev Kudjape kalmistu kasutamise eeskiri kohustab hauaplatside omanikke taotlema neile kasutuslubasid.

Kuressaare linna heakorra- ja haljastuse spetsialist Katrin Reinhold selgitas, et Kudjape kalmistu kasutamise eeskiri põhineb riigikogu vastu võetud kalmistuseadusel ning alles määruse jõustumise järel (tõenäoliselt septembris) on võimalik hakata vormistama hauaplatside kasutuslubasid nii olemasolevatele kui ka uutele hauaplatsidele.

“Ei ole mingit põhjust kiirustada olemasolevate platside kasutuslubade vormistami-sega, sest jätkuvalt kehtivad kalmisturaamatu andmed ning vormistamise lõpptähtaega ei ole määratud,” ütles Reinhold, lisades, et praegu käivad kalmistu mõõdistustööd ja andmebaasi loomine. Kalmistu ajaloolises osas lähtutakse ennekõike muinsuskaitseseadusest.

Kudjape kalmistuvaht Marika Jürisson rõhutas telefonivestluses, et inimesed ei peaks paanikasse sattuma. Kui uus kalmistu kasutamise eeskiri hakkab kehtima sügisel, siis registreerimiseks antakse aega mitu aastat.
Hauaplatsi kasutusluba antakse tähtajatult ja tasuta. Tõenäoliselt saab seda tulevikus taotleda ka internetis. Eesmärgiks on hauaplatside kasutamise reguleerimine ja kalmistu üldine heakord. Kui haud on kaks aastat hooldamata, pannakse sinna hoiatussilt.

Kalmistuvaht peab oluliseks veel seda, et inimesed hoiaksid naabritega kahasse korras haudade ümbrused. “Praegu on tekkinud olukord, kus inimesed korrastavad oma lähedaste hauad, aga nende ümber lokkab niitmata rohi,” rääkis Jürisson.

Kuressaare Linnamajanduse ülesanne on korras hoida kalmistu üldkasutatavad osad ja muinsuskaitse all olevad hauad. Jõudumööda tegeletakse ka hooldamata haudadega.
Kalmistu töötajad lubavad teha kõik endast oleneva, et jaanipäeval toimuva kalmistupüha ajaks oleks üldmulje hea.

Muinsuskaitseameti vaneminspektor Rita Peirumaa selgitas, et põhimõtteliselt on terve kalmistu kaitse all, kuid üksikud hauad, kabelid, kellatorn, väravad ja piirdemüür ka üksikobjektina. Kalmistu omanik on linn ja muinsuskaitseseaduse kohaselt vastutab omanik mälestise säilimise eest.

Muinsuskaitseamet on teinud ja teeb kindlasti ka edaspidi kalmistu korrastamisel linnaga koostööd. Viimastel aastatel on muinsuskaitseamet toetanud kultuuriväärtuslike hauapiirete ja tähiste restaureerimist, samuti noorte suvist töötamist Kudjape kalmistul.

“Viimane suurem töö sai valmis sel neljapäeval, kui lõpetati Kudjape kalmistu kellatorni restaureerimistööd,” ütles Peirumaa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 620 korda, sh täna 1)