Teras: Kirss tuleks nõukogust taandada (44)

Kuressaare hoolekandeasutuste juhi valimise ümber lahvatanud skandaali kaks põhiküsimust on: kes on jamas süüdi ja mis edasi saab?

Kuressaare võimuliidu riidu ajanud sasipundar sündis täpselt aasta tagasi, 2012. aasta 14. juunil, mil linnavolikogu võttis enne suvepuhkusele minekut vastu otsuse muuta linna asutatud sihtasutuste põhikirju. See oli linnavalitsuse soov, sihtasutuste juhatuse liikmete valimist taheti muuta konkursipõhiseks.

Volikogu istungil viibis ka SA Kuressaare Hoolekanne juhataja Tiia Tammsalu, kes on volikogu Reformierakonna fraktsiooni juht. Tammsalu tegi põhikirjade muutmise arutamisel fraktsiooni nimel ka mitu ettepanekut: Reformierakond soovis, et juhatuse liikmeil oleks kõrgharidus, ja kõik 21 volinikku olid selle poolt.

Muudatus jäi registreerimata

Samuti muudeti põhikirja punkti sihtasutuste nõukogude volituste aja osas – varasema kolme asemel on see nüüd neli aastat.

Sihtasutuste seadus ütleb, et põhikirja muutmine jõustub muudatuse registrisse kandmisest. SA Kuressaare Hoolekanne põhikirja muudatuste registrisse kandmiseks pidanuks juhatuse liikmele Tiia Tammsalule vastava korralduse andma nõukogu esimees, Kuressaare sotsiaalala abilinnapea Argo Kirss.

Samas oli põhikirja muudatustest volikogu liikmena teadlik ka Tiia Tammsalu ja takkajärele küsivadki tema oponendid, kas ta mitte meelega ei jätnud muudatusi registrisse esitamata.

Ütleb ju SA Kuressaare Hoolekanne põhikiri, et “SA juhatusel esitada põhikirja muudatuse registreerimiseks vajalikud dokumendid registrile kahe nädala jooksul käesoleva määruse vastuvõtmisest”.

Kuna seda ei tehtud, lõppesid kõikide nõukogu liikmete volitused tänavu 11. veebruaril. Seetõttu ongi kõik pärast seda päeva vastu võetud nõukogu otsused, näiteks ka 2012. a majandusaasta aruande kinnitamine, kuid ka uue juhatuseliikme konkursi korraldamine ja Piret Sarjase valimine, õigustühised.

Skandaal puhkes sel esmaspäeval, kui nõukogu liikmete volituste lõppemise avastas nädalavahetusel oma sõnul “head kodutööd” teinud nõukogu liige Anton Teras.

Teras on reformierakondlane

ja leiab, et Tammsalu asemel juhatuse liikmeks Piret Sarjase valimine oli vale ja linnale ka rahaliselt koormav otsus (Tammsalule peaks maksma lahkumishüvitist). “Pealegi tegi otsuse nõukogu, kel tegelikult volitusi üldse polnudki,” sõnas Teras.

Sarjase poolt on Argo Kirss (IRL), kes ütleb, et paraku ei jää nüüd muud üle, kui linnavalitsus peab ametisse nimetama uue SA Kuressaare Hoolekanne nõukogu.

Linnasekretär Eero Lapp ütles, et SA Kuressaare Hoolekanne ja SA Kuressaare Spordibaasid peavad eelnevalt registreerima põhikirja muudatused, millega pikendati nõukogude koosseisu volitusi kolmelt aastalt neljale.

“Pärast seda otsustatakse nõukogude koosseisu küsimus linnavalitsuses,” lisas Lapp.

Nüüd ongi põhiküsimus, kas hoolekande nõukogus jätkavad samad inimesed, kes praegu: lisaks Kirsile ja Terasele Helle Karu, Kairit Lindmäe ja Elo Naaber, või määrab linnavalitsus asutajana sellesse uued liikmed.

Kirss pole tööd teinud

Kui Argo Kirss leiab, et jätkama peaksid senised, siis Anton Teras arvab, et Kirss ise ei peaks nõukogus edasi olema, sest pole oma tööd korralikult teinud. Seda enam, et ta saab nõukogu esimehena igas kuus 64 eurot, kuid pole seni täitnud isegi kohustust neli korda aastas nõukogu kokku kutsuda.

Sama nõukogu jätkamisel ei muutuks tõenäoliselt ka nõukogu otsus valida uueks juhatajaks Piret Sarjas, uute liikmetega nõukogu puhul on see aga enam kui küsitav.

Reformierakond on Kuressaare Hoolekande nõukogus ennegi muudatusi nõudnud. Sügisel kirjutas Saarte Hääl, et eelmise aasta juunis toimus seal ootamatu vangerdus, kui kümme aastat nõukogus olnud Piret Pihel asendati Anton Terasega. Väidetavalt nõudis aasta eest Piheli üle parda heitmist just volikogu Reformierakonna fraktsiooni juht Tiia Tammsalu.

Tiia Tammsalult Saarte Hääl kommentaari ei saanud, sest ta viibib puhkusel, e-kirjale ja mobiiltelefonile Tammsalu ei vastanud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 001 korda, sh täna 1)