Juu Jääb põimib Põhjala karguse ja Lõunamaa tulisuse (1)

Juu Jääb põimib Põhjala karguse ja Lõunamaa tulisuse

OMAS ELEMENDIS: Juu Jääbil tunnevad end hästi nii siit- ja sealtpoolt merd kokku voolanud publik kui ka lähemalt ja kaugemalt saabunud artistid. Fotol hetk mullusest festivalist, laval Mantra Gora. Foto: Sander Ilvest

Muhu saarele ja ka siia-sinna Saaremaa pinnale tulevikumuusikat toov Juu Jääb laseb tänavu kõlada maagilistelt maailma saartelt kokku korjatud lugudel.

Järjekorras 17. korda saabuva festivali programm on taas kirju. Avakontsert toimub 3. juulil Arensburgi hotelli päikeseterrassil, esinejaks Islandi ja Fääri saarte number 1 laulja Eivør, keda saadab Mikael Blak. “Avakontserdiks on Eivør seni meie suurim artist,” tunnistas festivali korraldaja Villu Veski.

Eivør on küll varemgi Eestis käinud, ent iga korraga kogub ta endale aina enam fänne. “Mõne artisti puhul öeldakse, et oi, ta on ju juba käinud, kuid Eivøri puhul küsitakse – millal ta jälle tuleb?” tähendas Veski.

Väga erinevas helikeeles jazzi

Kontserdi teine päev toob põhiesinejana rahva ette koosluse Twice Twice, see kontsert toimub Kuressaare kuursaalis. Tegemist on Põhjamaa noorte jazzistaaridega. Bändi kuuluvad Hayden Powell (trompet) Norrast, Thomas Backman (saksofon) Rootsist, Joonas Riippa (trummid) Soomest ja Peedu Kass (kontrabass) Eestist. “Kunagi oli selline kooslus mõeldamatu, nüüd on see võimalik. Põhjamaa noored käivad meil esinemas, meie omad seal. See ei ole sugugi nii lihtne, rikaste riikide muusikaturg on väga kaitstud,” rääkis Veski, et mujalt tulijaid ei lasta eriti oma turule. Ühisprojektide kaudu aga pääseb.

“Loomulikult on kuursaali sõu DJ-dega garneeritud ja jämm tuleb ka kindlasti. Sellest tuleb pikk õhtu.”

Samal päeval alustab Juu Jääb programmiga ka Muhus Nautse Mihkli taluõuel. Seal astuvad üles Rütmiallikal ja tuline brasiilia lauljatar Simone Moreno, toimub ka Nordic Club Night, mis kätkeb endas rohkemat kui vaid mõned artistid.
Reedel tuleb publiku ette brasiilia kitarrist Lupa Santiago. Üks kontsert on Lupal Pädaste mõisas, teine Nautse Mihkli jämmitelgis, kus toimub brasiilia jazzi jämm-sessioon. Õhtune peaesineja Nautse Mihklis on Mop Mop Soundsystem, itaallastest koosnev produtsentide ja live-muusikute rühmitus, keda Villu Veski sõnul võiks helikeelelt võrrelda Jazzanovaga. Nende uue plaadi nimi on “Isle of Magic” ning see läheb hästi kokku Juu Jääbi kontseptsiooniga – festival maagilistel saartel. “Mop Mopi liikmed on kogunud inspiratsiooni väga huvitavatelt saartelt ja miksinud selle meile populaarsesse jazzi ja afro võtmesse.”

Eestlaste jaoks on nad suuresti avastamata, sest Eestis nad seni esinemas käinud ei ole.

Laupäeval on peaesineja Rasmus Faber ehk Rasmus Faber presents: Rafa Quartet. Kaasa teeb jazzilaulja Emily McEvan. Faberil tuli just Warner Brosi alt välja uus plaat ning Veski sõnul on tegemist nn suure suurusjärgu artistiga, kes kogub alati palju publikut. Tema üks hittlugudest, kus kõlab lausejupp “I want to go” kõlab ka Juu Jääbi teleklipis, andmaks inimestele märku – just sinna tahaks minna. Oodatud publikulemmik ja rahvusvahelistel lavadel ilma tegev eesti artist Iiris esineb vahetult enne Faberit.

Maailma parimad löökriistad

Toimumas on ka Latin Percussion Workshop. Tegemist on maailma parimaid löökriistu tootva firmaga ning nende vedada on Mihkli talus töötuba ja sõu. “Sõu tahame kokku panna ADSIH-i ehk nõukaaegse tööstuspärandi lammutuspeoga (Accomplisment of the Demolition of the Soviet Industrial Heritage),” märkis Veski. Festivali lõpetab Saaremaa neidudekoori kontsert Muhu kirikus, teoseks new-age-tüüpi “Adiemus”.

Festivali raames toimub ka kontsert Loona mõisas, kus astub üles Lupa Santiago. EMT laiendatud reaalsuse lava on 6. juulil Mihkli taluõuel. Samas on ka nn Noorte Leidude Lava. Üks esinejaist on seal Nõmme rahvusvahelise jazzikonkursi võitja Ruta Duduma ja teine Epifolium. Kindlasti esineb seal ka mõni Saaremaa noortebänd.

 

Saladuslik kontsertõhtusöök

Juu Jääbi programmis on tänavu uue elemendina saladuslik kontsertõhtusöök, mille tarvis reklaamitakse Villu Veski sõnul välja vaid pakutav menüü. “Aga kus see toimub ja kes esineb, on saladus,” nentis ta. Tegemist on uue formaadiga, igal aastal hakkab see toimuma eri kohas. “Näeb ta sedasi välja, et Nautse Mihklist võtab buss inimesed peale ja viib nad SINNA kohta,” kergitas Veski väheke saladuseloori.

Saladuslik kontsertõhtusöök on kahetunnine, pärast seda toovad bussid publiku Nautse Mihklisse tagasi. Täpselt õhtuse kontserdi ajaks.

Tänavused esinejad

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 456 korda, sh täna 1)