Võimalus II sambasse rohkem maksta pani kliendid küsima (1)

Võimalus II sambasse rohkem maksta pani kliendid küsima

KLIENDID KÄIVAD KÜSIMAS: SEB panga Kuressaare kontori juhataja Liivi Viidiku sõnul soovib üle 40% klientidest pensioniks säästa rohkem, kui nad seda praegu teevad. Foto: Sander Ilvest

Tulevast aastast maksab riik senisest enam II pensionisambasse nende eest, kes masu ajal otsustasid omapoolseid sissemakseid jätkata. Kes peaks nüüd maksete suurendamiseks avalduse esitama ja kes mitte, on omajagu küsimusi tekitanud.

Automaatselt ehk avaldust esitamata tõuseb II samba makse osa 6 protsendini neil, kes jätkasid aastatel 2010–2011 makseid, ilma et sellele oleks riigilt 4% lisandunud. Soovi korral võivad nad esitada avalduse ka kogumispensioni makse oma osa suurendamiseks 2 protsendilt 3 protsendile.

Eakamate jaoks, kes tegid juba aastatel 2010 ja 2011 kogumispensioni makseid tavapärases määras – oma osa 2% + riigi osa 4% –, ei muutu kogumispensioni maksed ka järgmisest aastast. Ülejäänud II pensionisambaga liitunutel tõuseb kogumispensionisse makstav sotsiaalmaksu osa juhul, kui inimene esitab selleks avalduse.

Suurendada või mitte?

SEB Kuressaare kontori juhataja Liivi Viidiku andmeil on huvilisi, kes on esimese nädala jooksul, mil avaldusi on saanud esitada, pangakontoris käinud ja teemat lähemalt uurinud, olnud kümmekonna ringis. “Need on meie kliendid, keskmiselt kolmekümnendates ja kuni 45-aastased, ning põhiliselt uurivad nad, kas nad peavad tegema jätkamise avalduse või mitte,” ütles ta. Neile on siis skeem uuesti lahti seletatud.

SEB kliendiuuringust on selgunud, et üle 40% klientidest soovib pensioniks säästa rohkem, kui nad seda praegu teevad. 26% vastanutest ütles, et nad paneksid pensioni jaoks veel täiendavalt kõrvale kuni 5% oma sissetulekutest. “Inimesed tegelikult tunnetavad vajadust säästa ja tulevikuks koguda, kuid pahatihti leitakse, et igapäevaste kulutuste juures on pea võimatu midagi kõrvale panna,” nentis Viidik.

Täiendav 1% lisamine II sambasse ei halvenda tema sõnul oluliselt inimese praegust elu-olu, kuid 9-protsendiline sissemakse nelja aasta jooksul annab tulevikus olulise rahalise võidu. “Oletame, et meil on Eesti keskmist netopalka – 711 eurot – saav inimene ja tootluse ootus neljaks aastaks on 3,5%. Sellisel juhul on makse ühes kuus, mil ta avaldust ei esita, 18 eurot. Avalduse esitamisel aga 27 eurot,” selgitas Viidik. Eeldatav kogutav summa 2017. aastaks avaldust esitamata on sel juhul 2771 eurot. Avaldust esitades aga 4156 eurot. “Vahe on 1385 eurot,” lisas Viidik.

SEB Kuressaare kontori juhataja tõdes, et raskel kriisiajal tehtud otsus jätkata makseid pensionisüsteemi teise sambasse on maksetega jätkanutele ära tasunud. Ta märkis, et alates 2009. aasta 30. novembrist, mil oli otsustamise viimane päev, on II samba pensionifondide üldindeks EPI kerkinud 21,4%.

Küsijaid igas vanuses

Swedbanki andmeil kasutas esimese viie päeva jooksul avalduse esitamise võimalust pea 2500 Swedbanki klienti üle Eesti. Neist suurem osa tegi avalduse netipanga kaudu, kus see on kiire ja lihtne.

Kontorisse tulevad Swedbanki Saaremaa kontorite juhataja Liilia Mesila andmeil need, kes soovivad täiendavat infot. “Ka Saaremaal on meie kontoris käinud päris mitmed kliendid just seepärast, et sellist avaldust teha. Kuressaare kontoris on meil avalduse teinud üle 20 inimese,” ütles ta.

Liilia Mesila tõdes, et nende kogemuse põhjal saavad inimesed maksete suurendamise kasulikkusest aru, kui seda neile seletada. “Mõne inimese jaoks ei ole 1% tuleviku jaoks kõrvale panna suur summa, mõni aga mõtleb enne, kui otsuse teeb, ja see on iga inimese õigus,” kinnitas ta.

Infot käivad küsimas ja avaldusi on teinud igast vanusegrupist kliente. Tõsi küll, noorematele inimestele – alla 25-aastastele – on pensioniteema Liilia Mesila sõnul veidi kauge, kuid siiski oluline. “Kui on aga inimesi, kes maksete suurendamisest aru ei saa või kellel ei ole aega sellesse süveneda, siis kutsume kõiki julgelt panka. Tellerid või haldurid selgitavad kliendile heameelega, mis on tema kasu II samba maksete suurendamisel ja kuidas see täpselt toimib.”

 

Kui esitad avalduse ja kui ei esita

15. maist kuni 15. septembrini on suuremal osal kogumispensioniga liitunutest võimalik esitada avaldus, et suurendada aastail 2014–2017 nende brutopalgast pensionifondi minevat osa 2 protsendilt 3 protsendile.

Kuna II sambaga on Eestis liitunud 640 000 inimest ja sissemaksete suurendamise võimalus puudutab neid kõiki, on huvi selle vastu suur. On kliente, kes on asjast informeeritud ning külastades netipanka, saavad oma veel lahtistele küsimustele vastused ja esitavad sealsamas maksete suurendamise avalduse. “Kindlasti on aga ka neid kliente, kelle jaoks on süsteem keeruline või infot vähe, ja nemad tulevad info saamiseks nii meie kontorisse kui ka helistavad,” märkis Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask.

Kõige sagedamini tuleb inimestele skeemi selgitada, teiseks kontrollivad inimesed, kas nad ikka esitasid 2009. aastal avalduse või mitte, kolmandaks tunnevad huvi noored, et kui nad veel tööl ei käi, kas nad peaksid avalduse esitama või mitte.

Mart Siilivask selgitas, et kuna riik peatas maksed II sambasse, siis on praegune võimalus hea selleks, et vahepealne paus tasa teha. “Põhimõtteliselt on see sarnane tavaliste kogumistega. Näiteks kui teil on soov minna järgmisel aastal reisile, siis on teil reisieelarve ja te teate, kui palju te peate selleks igakuiselt panustama,” selgitas ta. Kui nüüd üks-kaks kuud tuleb kogumisse paus, siis on neile kuudele järgneval ajal mõistlik koguda enam, sest vaid nii saab reisi eelarve täidetud. “Teine argument on asjaolu, et riik alandas käesoleva aasta algusest töötuskindlustusmakset ning minu hinnangul ei ole paljud märganud – kiire test oma tutvusringkonnas näitas seda –, et nende brutopalk kasvas 0,8% võrra. Seega võin oletada, et brutopalgast 1% suunamine II sambasse ei ole ülejõukäiv,” märkis Siilivask.

Kolmandaks ei ole pressiesindaja hinnangul kiiremat ja mugavamat viisi oma tuleviku raha kasvatada kui II samba toel. II sammas on paljudele ainus sääst üldse.

Kes II sambaga liitunutest maksete suurendamise avaldust teha ei soovi, neil jätkub edaspidigi 2 + 4% skeem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 641 korda, sh täna 1)