Metsafirma: Kaarma vald takistab majandustegevust

Metsafirma Kaarma vald takistab majandustegevust

KAEBAB ÕIGUSKANTSLERILE: Andrus Lehesoo sõnul kavatseb ta piirangute vaidlustamiseks õiguskantsleri poole pöörduda. Foto: Egon Ligi

Puitu üles töötava Sõrve Investeeringute Grupp OÜ hinnangul takistab Kaarma vallavalitsus valla territooriumil majandustegevust, kuna hoiab kuivadel korras teedel alusetult massipiirangumärke.

Sõrve Investeeringute Grupp OÜ juhatuse liige Andrus Lehesoo kutsus eile Saarte Hääle ajakirjanikku Hakjala–Hüb-ja teedelõiku kaema. Ettevõttel on selles piirkonnas kaks puiduladustamise paika, kuid Kaarma vallavalitsuse poolt teedele pandud 10 tonni massipiirangu märgid ei võimalda puitu metsast välja vedada ja ettevõtte raha seisab metsa all kinni.

Tee ammuilma juba kuiv

“Millal siis veel tööd teha, kui selliste ilmadega ka ei lasta vedada, tee on juba ammuilma kuiv ja kannab metsaveokeid küll,” oli Andrus Lehesoo vallavalitsuse tegevuse suhtes kriitiline. Lehesoo sõnul pani vald piirangumärgid üles alles mais, pärast seda, kui puiduveokid teel liikuma hakkasid.

Ettevõtja sõnul põhjendas vald märkide paigaldamist võimalike kahjustuste ennetamisega. “Põhimõtteliselt vastasid nad, et see on vallavolikogu otsus ja kõik!” vahendas Lehesoo, kelle sõnul pandi märgid üles ametnike suvalise arvamuse ajendil, ilma eksperthinnanguteta ja tee seisukorra analüüsita.

Kaarma vallavanema Margus Mägi sõnul käis valla komisjon neljapäeval kohapeal ja veendus, et teekate on tõesti kuiv, kuid tee avamist raskeveokitele takistab üks metsavaheline teetammi koht, mis on veel pehme. “Astud teelt kõrvale ja jalg vajub sisse. Kui raske metsaveok sealt üle läheb, on asi täitsa mokas,” ütles Mägi, kelle sõnul kulub piirangu mahavõtmiseks ilmselt kuni nädal aega.

Vallavanema sõnul võiks vald piirangute seadmisel olla ka leebem, kuid Sõrve Investeeringute Grupp OÜ on erinevalt paljudest teistest metsafirmadest ettevõte, kes ei ole nõus lõhutud teid parandama. Sama koha muutsid vallavanema sõnul just selle firma metsaveokid kevadel sedavõrd läbimatuks, et inimeste autosid tuli traktoriga välja tõmmata.

“Siis panime ise kattekihi peale ja märgid ette, aga ta (Lehesoo) viskas märgid mitu korda põõsasse, kuni kutsusime politsei,” rääkis vallavanem. Kuigi vallal oli Mägi sõnul Lehesooga leping rikutud teede parandamise või parandustööde hüvitamise kohta, jättis Lehesoo teetöö arved tasumata.

“Me tõime lõpuks talle arve, aga ta ei maksnud ja lõpuks ütles Maidu Otsale (halduse peaspetsialist – toim): “Käi p***!” ja pani toru ära,” meenutas vallavanem.

Tahab metsafirmade kraesse lükata

Andrus Lehesoo sõnul on kevadisest teelagunemisest tekkinud aukude parandamine ikkagi omavalitsuse ülesanne, kuigi vald tahab seda metsa-firmade kraesse lükata.

“Metsafirmad maksavad maamaksu, raskeveokimaksu ja kütuseaktsiisi, me maksame meeletult makse, aga võrreldes teiste maaomanikega on meil nagu ikka vähem õigusi,” lausus Lehesoo.

Andrus Lehesoo sõnul kaalub ta firma majandustegevuse takistamise tõttu õiguskantsleri poole pöördumist. “Mul on põhiseadusega õigus tööd teha, aga kui vald mind takistab, siis kes selle eest vastutab?” küsis ettevõtja.

Vallavanem Margus Mägi hinnangul on vallavalitsus piiranguid seades käitunud igati pädevalt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 310 korda, sh täna 1)