Esmaspäeval tähistatakse Euroopa merepäeva

Esmaspäeval tähistatakse Euroopa merepäeva

TULEVASED MEREMEHED: Treener Mati Kolga juhendamisel õpivad noorpurjetajad Roomassaare sadama lähistel esimesi meretarkusi. Foto: Aare Laine

Igal aastal ilmuvas Eesti Laevanduse Aastaraamatus kirjutatakse ka saarlastest meremeestest, Saaremaa sadamatest, laevaehitusest ja üldse merendusega seonduvast.

Erandiks pole ka tänavune aastaraamat, mida esitletakse esmaspäeval, Euroopa merepäeval Hundipea sadamas jäämurdja Tarmo messis.

Seekordse aastaraamatu on koostanud saarlane, Möldri küla Insu talu peremees, kunagine polaaruurija, tele-, raadio- ja kirjamees ning Eesti laevaomanike liidu peasekretär Enn Kreem.

Reederite esindaja sõnul on merepäev üks neist üritustest, millega Euroopa Liit juhib inimeste tähelepanu meresektori kasvavale osale meie igapäevaelus.

Saare maakonnas edendavad merekultuuri Saaremaa merekultuuri selts ja Salava selts. Saaremaa merispordi seltsi treenerid on ette valmistanud sadu purjetajaid. Meie laevaehitajad on tuntust kogunud kogu Euroopas. Laevaliiklust nimetatakse Euroopa Liidus eluandvaks vereringeks. 90% välis- ja 40% sisekaubandusest kulgeb mööda vett, sellest 15% mööda Läänemerd. Saarte ja Mandri-Eesti vahet sõitvad uued parvlaevad kinnitavad selle vereringe elujõulisust.

“Möödunud aastal sai valmis Eesti merenduspoliitika arengukava. Nüüd ootab merendus riigilt selle rakendusi. Positiivse asjade arengu korral võib loota, et sel kümnendil muutub mereäärne Eesti taas mereriigiks, et laevad tulevad Eesti lipu alla, luuakse uusi töökohti, säilib eesti merekultuur ja merekeel ning merendus toob suuremat kasu Eesti majandusele,” märkis Enn Kreem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 248 korda, sh täna 1)