Laurits tuleb uue hingamisega (1)

Laurits tuleb uue hingamisega

TAAS KODUNE: Varjupaiga Laurits juhataja Anneli Jakobsoo rõõmustab, et tulekahju üle elanud majast on jälle saanud hubane ja kodune varjupaik. Foto: Egon Ligi

Märtsis tuleõnnetuse üle elanud, ent nüüdseks taastatud Kuressaare naiste ja laste varjupaik Laurits avab abivajajatele homme taas uksed.

“See õnnetus tuletas meile meelde, et varjupaika pöörduvad inimesed on väga erinevate elusaatustega ja raskes olukorras ning varjupaiga pakkuja peab olema kõrgendatud kriisivalmiduses,” ütles varjupaigateenuse pakkuja, EELK Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan. “Privaatsus ja turvalisus peab kriisis inimesele tagatud olema, aga nende kõrval peab alati keegi püsima. Meile oli selline juhtum esmakordne ja loodetavasti ka viimane.”

Toplaan meenutas, et kui ta tol kevadisel hommikul Lauritsasse jõudis, avanes talle loomulikult kurb vaatepilt, ent õnneks ei saanud ükski inimene tules kannatada ja säilisid maja konstruktsioonid.

Tulekahju puhkes Lauritsas 7. märtsil kell 11.30. Hoones viibis sel päeval ema koos väikelapsega, teine klient oli tol momendil majast väljas.

Ekspertide hinnangul sai põleng alguse elektriradiaatori valest kasutamisest. “Radiaatori kõrval asus riidekapp, mis süttis. Tuli edenes tuuletõmbuse tõttu kiiresti ja loetud minutite jooksul oli tuba leekides ning varjupaik suitsu täis,” kirjeldas Toplaan, lisades, et šokis ema ja väikelaps jõudsid tulekoldest iseseisvalt välja, et abi otsida.

Ekspertiis kinnitas, et tegemist oli õnnetus- ehk varjupaiga jaoks kindlustusjuhtumiga. Kindlustamata oli vaid varjupaiga sisustus.

Põlengujärgse esmase koristuse tegid Toplaane sõnul varjupaigas vabatahtlikud, ruumid renoveeris soodsaima pakkumise teinud Saaremaa ehitusfirma Karukell. Tulekoldetoas vahetati välja seinad, lagi, põrand ja aken.

Tahma-, kuuma- ja veekahjustusi saanud ruumides, koridoris ja köögis tuli samuti seinu välja vahetada ja teha värvimistöid. Vahetamist vajasid ka kõik katuseaknad, mis olid kuumuse tõttu purunenud. Taastada tuli veel valvesignalisatsioon ja tuletõrjesüsteemid. Viimased ehitas üles turvafirma Securitas Eesti. Lauritsa taastamine võttis aega täpselt kuu.

Toplaane arvutuste kohaselt on Lauritsa ülesehituskulu 22 000 eurot, millele lisandub 1100 eurot valvesignalisatsiooni paigaldamise eest. “Summa sisaldab ka koguduse omaosalust. Tulest puutumata ruumi palus kogudus ehitusettevõttel värvida oma kulul. Paari tuhande euro eest tuleb hankida uut mööblit. Õnneks on meile pisut mööblit annetanud Arensburgi spaa juht.”

Aastas vajab Lauritsa varjupaiga abi keskmiselt 50 inimest. Majutada on võimalik maksimaalselt üheksa, lisavooditega 10–11 inimest. “Möödunud aasta jõuludest käesoleva hetkeni pole olnud ühtki nädalat, kus varjupaik oleks tühi. Nii pikka perioodi püsivate klientidega ei meenugi,” tõdes Anti Toplaan.

Perevägivalla ohvrite varjupaik Laurits asutati 2001. aastal linnavalitsuse initsiatiivil ühe esimese omataolisena Eestis. Uksed avati abivajajaile 2002. a algusest. Lauritsa (Kauba 5) taasavamine nii huvilistele kui ka toetajatele, samuti pühitsemine ja kohvilaud toimub homme kell 15.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 711 korda, sh täna 1)