Sotsialisminostalgia: “Järjekord” – Poola laste uus meelelahutus

Sotsialisminostalgia

TAGASI MINEVIKKU: Poolas praegu väga populaarne lauamäng “Järjekord” viib noorema põlvkonna sotsialismiaja veidruste ja absurdsuste maailma. Foto: internet

Sotsialismiajastu muresid ja seda, kuidas totaalse defitsiidi tingimustes ellu jääda, õpetab Poola lastele mõeldud lauamäng.

Kesk- ja vanemaealised inimesed peaksid vist päris hästi mäletama, et sotsialismi n-ö viljastavates tingimustes polnud sisseostude tegemine just kuigi meeldiv tegevus. Poes käimine oli ju sageli seotud selliste ebameeldivate nähtustega nagu defitsiit, looklevad järjekorrad ja kaupade jagamine kaartide või talongide alusel.

Ja kui midagi õnnestuski osta, siis olid need peamiselt üsna kehva kvaliteediga kaubad, mis toodetud Vastastikuse Majandusabi Nõukogu (nii kutsuti kunagi sotsialismimaade majandusliitu) riikides.

Poolakas Karol Madaj otsustas kõike seda meenutada lauamänguga, millele pani nimeks “Järjekord” (poola k Ko-lejka).
Lauamängu lühikirjeldus on järgmine: tuleb osta nimekirjas olevad kaubad, mängijad seisavad riiklikes kauplustes järjekorras ja võitlevad nendega, kes üritavad erinevaid riukaid kasutades leti juurde trügida, ja kauplevad spekulantidega, kes müüvad oma kaupa althõlma. Mängu 40-leheküljelises instruktsioonis on koos õpetussõnadega hoiatus, et mängijatel võib tekkida selliseid negatiivseid reaktsioone nagu “jõuetuse pisarad” või “hammaste krigistamine”.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 209 korda, sh täna 1)