Kiirematel kartul juba maas, aga tark ei torma

Kiirematel kartul juba maas, aga tark ei torma

KUI TOOMINGAS ÕITSEB: Eile Kellamäel kartulimaad kaevanud Jüri ütles, et kartuli paneb ta maha ilmselt mai keskel. Foto: Sander Ilvest

Paar päeva tagasi õpetati “Hommikutelevisioonis”, kuidas linnainimesed saavad endale pudrukartulit rõdul istutuskotis ühekaupa kasvatada.

Saaremaa põllumees Kalev Trei kinnitas aga, et temal on kartul juba maas. Jutte toominga õitsemise vajalikkusest ta ei usu. Loomulikult tuleb kartulipanekul jälgida põllumaa olukorda. Trei sõnul on temal maaga vedanud. Kui eelmisel aastal kurdeti lehemädaniku ja liigniiskuse üle, sai tema normaalse saagi.

Tänavu pani ta maha viit sorti kartulit, sest klientide soovid on erinevad. “Kes tahab pudrukartulit, kes friikartulite tegemiseks. Mõned soovivad aga mundris kartuleid keeta,” märkis ta.

Kartul on tal maas 1,5 hektaril. Mahetootja Trei pole. Pärast äestamist tuleb teha umbrohutõrjet. Kartuli muldamisega alustab ta 20 päeva pärast mahapanekut. Sel aastal siis umbes mai lõpus.

Suurtootja Guido Lindmäe seni kartulit veel maha pannud pole. Ütles, et ootab õiget aega.

Potipõllumees Jüri Kellamäelt usub aga toomingate õitsemise imelisse jõudu. Ilmselt paneb ta kartuli sel aastal maha mai keskel.

Labidaga maad kaevanud mees rääkis, et kartulit sööb kogu pere. Veel kasvatab ta aiamaal porgandit, sibulat ja kapsast. Eelmise aasta saaki on keldris veel järel. Kartulisortidest on tal “Maretit” ja “Manitoud”, mida rahvas “Laura tütreks” kutsub. Jüri eelistab keetmisel keskmiselt lagunevat kartulit.

Pika talve kohta arvas ta, et lumi vajutas mulla kinni. Kevadist vihma oleks hädasti vaja. Ning kivid tuleb põllule alles jätta, et muld õhku saaks. “Sõrves ainult kivid ongi ja kartul kasvab seal hästi,” teadis Jüri rääkida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 638 korda, sh täna 1)