Kesk-Aasia sugemetega saaremaisest puhketalust Muhu jaanalinnufarmini

Kesk-Aasia sugemetega saaremaisest puhketalust Muhu jaanalinnufarmini

MATKAINFO KÕIGILE: Angela Nairisel on jagada Saarte terviseradade loodusraja voldikud. Matkajuht Vello Rand on valmis rada külalistele tutvustama. Foto: Aare Laine

Maakonna majutusettevõtjate, reisikorraldajate ja turismiinfo jagajate traditsioonilisel igakevadisel õppereisil, mille korraldas SA Saaremaa Turism, osales teisipäeval 40 oma kutsumusele pühendunud inimest.

Reisi korraldaja Angela Nairise ja staažika giidi Ülo Roosi soojade saatesõnade saatel võttis Tõnu Reiside buss kursi Kuressaarest Kuivastu poole. Mõistagi ei saanud ekskursioonijuht üle ega ümber kodulinna juubelist. Kuressaare ajaloost ja kuressaarlastest jagus Roosil juttu mitmekümne kilomeetri pikkuseks teekonnaks, kuni jõuti esimesse sihtkohta – Laimjala valla Randvere küla Aavikutenurga puhketallu.

Puhketalu pererahvas Ain ja Ülle Purga olid nädalavahetusel võõrustanud kalasportlaste seltskonda, kes olid mandrimaalt saarlastega võistlema sõitnud. Seekord jäi Koslep viiki.

Saaremaale tüüpilist rehielamut ilmestavad eksootilised väljapanekud Kesk-Aasiast. Euroopa Liidu konsultandina Kesk-Aasias töötanud Ülle Purga on saaremaisesse talutarre oskuslikult üles sättinud idamaiseid käsitööesemeid ja taieseid.
STR (Saarte terviserajad) loodusrajal Kingli maastikukaitsealal tutvustas kohaliku looduse omapära elupõline metsamees Vello Rand. Neemi küla omaaegse sepa Mihkel Ranna (1871–1958) rajatud dendraariumis oli giidiks Arma Nõgu, kes rääkis lihtsa talumehe harrastusest, tema elutööst, mida nüüd käiakse vaatamas kõikjalt maailmast.

Pöide valla Koplimäe mahetalus andsid oma talu tegemistest täieliku ülevaate Marju ja Olev Müür. Pereettevõte tegeleb mahepõllumajandusega. Möödunud aastal avatud kohvikus pakub perenaine talu mahetooteid: leiba, küpsiseid, ökoloogilises kiviveskis jahvatatud jahu jm.

Muhu Vanatoa turismitalus söödi maitsvat lõunasööki. Vanatoa müügijuht Jaana Palu pajatas talu arengulugu ja kutsus inimesi 25. mail traditsioonilisele Vanatoa kevadlaadale.

Koguva sadamas uudistati nii kalandusmuuseumi eksponaate, sadamat ennast kui ka teisi rajatisi. Paadimuuseumi hoone sai katuse alla mullu sügisel. Esimene eksponaatki on tuppa toodud. Uisukotta astuti ka sisse. Plaani järgi veeskatakse uisk 20. juulil.

Igaküla Matsi puhkemajas ütlesid tere tulemast Uno ja Aasa Aavik. Arhailine XIX sajandist pärinev taluhoone on juba aastaid olnud külaliste majutuspaik. Kuressaarest pärit Uno Aavik, kes on aastaid Tallinnas elanud ja töötanud, kolis ligi paarkümmend aastat tagasi koos kaasaga Muhusse. Klientidest Aavikud puudust ei tunne.

Paenase küla Tõnise puhketalus võttis uudistajaid vastu soomlannast perenaine Soile Siltanen, kes rääkis ladusas eesti keeles Muhusse tulemisest ja saarel külaliste võõrustamisest. Peale turistide teenindamise peab ergas soomlanna talu maadel ka lambaid.

Pädaste mõis on kindlasti Saare maakonna üks tuntumaid ja populaarsemaid majutamiskohti. Viietärnihotelli üks omanikest Martin Breuer (rahvuselt hollandlane) andis põhjaliku ülevaate luksuslikust hotellist ja külalistele pakutavatest hüvedest. Mõisa vastuvõtujuht Kadri Keert näitas tubasid ja meenutas mõisa renoveerimist.

Muhu jaanalinnufarmi perenaine Helena Erik tutvustas farmi karvaseid ja sulelisi. Üks uuemaid asukaid on sebra. Teist sellist looma Eestis pole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 541 korda, sh täna 1)