Tervisepäev päevakeskuses: võimlema ei kiputud

Tervisepäev päevakeskuses võimlema ei kiputud

TÕNU JUUL: Alla 50-aastastel meestel pahaloomulisi kasvajaid üldiselt ei ole – olen oma arstiameti jooksul näinud vaid kahte. Foto: Sander Ilvest

Eilne linna eakate kevadine tervisepäev Kuressaare päevakeskuses tõi kokku üle saja oma tervisest hooliva huvilise.

Ehkki võimelda ei tahtnud keegi ja nappis ka tervisliku toitumise loengu huvilisi, tekkisid järjekorrad just vererõhu, kolesterooli ja veresuhkru mõõtmisel. Palju rahvast oli ka Viljandi uroloogi Tõnu Juuli vastuvõtul.

“Eks selle põhjus võib olla, et vastuvõtule saab nii ruttu,” arvas Kuressaare päevakeskuse avahooldusjuht Inge Lunkova. Ta lisas, et kohalik doktor Andres Sarjas on väga hea arst, ent kui tuleb ikka poolteist kuud järjekorras oodata, siis võib see olla üks põhjus, miks kasutatakse meelsasti võimalust päevakeskuses uroloogi vastuvõtule pääseda.

Uroloogi vastuvõtule tulid nii naised kui ka mehed. Meestele pakuti ka võimalust anda PSA-proov. Inge Lunkova sõnul on igal vastuvõtul kellelgi ka eesnäärmevähk avastatud.

Lääne-Saaremaal suvekodu omav Tõnu Juul ütles, et eks Saaremaa mehed ole ju samasugused nagu kõik mehed. “See meeste häda, mis tekib pärast 50. eluaastat, on meeste haigustest rääkides südame-veresoonkonna haiguste järel teisel kohal. Eesnäärmehaigusi on väga palju,” rääkis Juul.

Uroloogi sõnul tuleks anda PSA-proov, mis näitab eesnäärme pahaloomulise kasvaja võimalust ning ka põletikke, pärast 50-ndat eluaastat kord aastas.

“Meestearstid on sageli soovitanud ka varem, aga minu üle 35-aastase uroloogipraktika jooksul alla 50-aastastel meestel pahaloomulisi kasvajaid enamasti olnud ei ole. Olen oma arstiameti ajal näinud vaid kahte juhtumit,” tähendas Juul.

Suurim mure, millega vastuvõtule pöördutakse, on urineerimishäired, mis omakorda põhjustavad elukvaliteedi langust. “Mehed on tavaliselt sissepoole elajad, viimases hädas lähevad kurtma. On ka neid – ka täna oli mitu meest –, kes ütlevad, et naine käskis arsti juurde minna. Naised hoolitsevad meeste eest rohkem kui nad ise. Kahjuks on see nii,” rääkis dr Juul.

Uroloog rõhutas, et eesnäärmevähi eripära on see, et see võib siirdeid anda juba siis, kui algkolle on väga väike. Samamoodi on ka näiteks melanoomiga.

Sageli on nii, et vanem mees kurdab seljavalusid, ent tegelikult on see hoopis vähisiiretest tingitud surve närvile, mis moonutab haiguspilti, ja lõpuks tuleb välja, et tegemist on kaugele arenenud vähiga.

73-aastane anonüümseks jääda soovinud vanahärra ütles, et tema jälgib oma tervist kogu aeg. “Peab käima end kontrollimas, aga ma tunnen teinekord põletikku küll,” märkis ta, lisades, et tema lasi teha ka PSA-analüüsi.

“See ei ole mitte hea asi, aga seni olen toime tulnud. Ta ei tapa otsekohe, aga eks paistab, kuidas edaspidi läheb,” rääkis mees, kes käib arstil iga kolme kuu tagant.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 449 korda, sh täna 1)