Linnu talu edukas ärireis – kõik kanad osteti ära

Linnu talu edukas ärireis kõik kanad osteti ära

KANAD KOJU: Rekordostu sooritanud Maarjus Kupits (vasakul) ja Karmen Lehtjärv tunnevad 35 uuest sulelisest heameelt. Ostu aitab Haamse külast Kuressaarde kanu ostma tulnud perel autosse tassida müügimees Andres Akkus. Foto: Sander Ilvest

“Laupäeval müüakse Saaremaal pruune munevaid kanu. Kanapidamine olevat jälle au sisse tõusmas. Teeme sellest reportaaži!” pakkus kolleeg toimetuse nõupidamisel välja.

Miks ka mitte. Teadupärast kuuleb kukelaulu võrreldes aastakümnetaguse ajaga külades üha vähem ja vähem. Kas laupäev seda tõdemust kinnitab või lükkab ümber?

Alustame oma ringsõitu Valgamaa Linnu talu kanamüüjatega keskpäeval Kuressaare Neste tanklast. Kuressaares teevad Valgamaa Tõlliste valla linnukasvatajad Saare maakonnas neljanda müügipeatuse. Esimesed kanad läksid kaubaks Muhus Liiva poe juures. Seejärel Orissaares ja siis Valjalas.

Kuressaarde on kanu ostma tuldud mitte üksnes linna lähedalt maalt, vaid ka Haamsest, Eiklast ja mujaltki. Kanaautot oodates teevad kokkutulnud aega parajaks elavas vestlusringis. Teemaks mõistagi kanakasvatus. Lehemehel lubatakse ka sõna sekka öelda.

Ennekõike aga kanadest ja munadest üldse. Nagu tellitult annab põllumajandusministeerium enne Saarte Hääle kanareportaaži teada, et Eesti kanad munesid möödunud aastal ühtekokku 175 miljonit muna. Kogu Eestimaa munatoodangust andsid 51% Harjumaa linnukasvatusfarmid ja -talud. Järgnesid Valgamaa 25% ja Põlvamaa 16 protsendiga. Kõige aktiivsemalt munesid eelmisel aastal Valgamaa kanad. Igaüks neist potsatas aasta jooksul pessa või munemisalusele 304 muna. Nõnda siis võivad saarlased õnnelikud olla, sest seegi munevate kanade saadetis tuuakse Valgamaalt.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 691 korda, sh täna 1)