Võiküla tuulikuvaidlus jõudis maavalitsusse (4)

Võiküla tuulikuvaidlus jõudis maavalitsusse

SAAREMAA TUULIKUD: Sellist vastuseisu nagu Muhumaal Võikülas, ei ole Saaremaal elektrituulikutele veel kuskil tekkinud. Foto: Peeter Kukk

Eile vaieldi maavalitsuses Muhusse Võikülla planeeritava elektrituuliku üle, kuid ei otsustatud esialgu midagi.

Võiküla elanikke esindanud Ülo Laanoja sõnul on nüüd kaks varianti: kas detailplaneering läheb kehtestamiseks volikokku või saadetakse uuesti aste või kaks tagasi ümbertegemiseks.

Laanoja on elektrituulikute vastu sõdinud juba kaheksa aastat. Kui algul oli vastalisi kaks-kolm peret, siis nüüd on tuulikute kerkimise vastu kõik selle piirkonna 10–15 majapidamist.

Peamine põhjus on visuaalne reostus, aga ka müra ja tiibade pöörlemisel tekkivad varjud. Laanoja teada on täielikult uurimata infrahelimüra mõju.

Kahju on tal ka küla lähedal patseerivatest sookurgedest. Uudne argument on kotkaklubi arvamus, et seaduses ette nähtud tuuliku asukoht 1 kilomeeter merikotkapesast ei ole siiski piisav kotka elu mittehäirimiseks. Nimelt on praegune tuulikupargi asukoht planeeritud 1 kilomeeter ja 70 meetrit merikotkapesast. Normaalne vahemaa oleks aga kaks kilomeetrit.

Vähetähtis ei ole ka kinnisvara väärtuse langus tuulikute lähedal. Veel hämmastab Laan-ojat kaitseministeeriumi seisukoht, kes on põhimõtteliselt nõus tuulikute paigaldamisega radari kaitsetsooni, kui on tagatud radari töötamine.

Kuigi arendaja on lubanud tuuliku tiivad katta värviga, mis ei peegelda tagasi radarikiiri, nähakse teise võimalusena radari seadistamist selliselt, et see pöörlevaid elektrituulikuid ei eristaks.

Laanoja ei mõista, kuidas kellegi ärihuvi saab mõjutada NATO süsteemi kuuluva hirmkalli radari tööd.

Tuuliku püstitamisega tegelev Oleg Sõnajalg ütles, et kokku on selle projektiga tegeletud kaheksa aastat. Eelmise vallavalitsusega saavutati kompromiss, mille järgi algselt planeeritud neli väikest tuulikut asendati ühe suurega.
Samuti soetati uus kinnistu külast kaugemale alajaama kõrvale. Lisaks on tehtud palju kalleid ekspertiise.

Oleg Sõnajalg ei usu, et merikotkas suudaks projekti peatada. Nimelt sai uus kinnitu soetatud just arvestades kaugust merikotka pesast.

“Mis puutub radarisse, siis kaitseministeerium on tõepoolest valmis antud juhul kompromissile minema, sest detailplaneering algatati enne, kui hakati radarit rajama,” ütles Sõnajalg.

Kuidas aga täpselt tuuliku rootorilabad radarile nähtamatuks muudetakse, ta seletama ei hakanud, viidates sõjasaladusele.

“Elektrituulikuid on nii Saksamaal kui ka Taanis ja seal on ka NATO radarid,” märkis ta.

Külaelanikele kompensatsiooni maksmise kohta arvas Oleg Sõnajalg, et see teema on päevakorrast maas. “Oleme pakkunud erinevaid variante, kuid kohanud oleme vaid vastuseisu ja isegi isiklikke solvanguid,” nentis ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 428 korda, sh täna 1)