Linnavalitsus jättis tammilõhkumise uurimise sinnapaika (4)

Linnavalitsus jättis tammilõhkumise uurimise sinnapaika

LÄHEB VARSTI REMONTI: Sillaehitus pole siiani alanud ning nüüd on sellest ideest ka loobutud ja linnavalitsus on otsustanud olemasoleva tammi remontida. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare linnuse juurde viiva tammi ümber viimastel nädalatel keerelnud vaidlused algasid tegelikult esimest korda juba kuus aastat tagasi. Huvitaval kombel pole linnavalitsus tookord ise tehtud ettekirjutusi aga järginud.

Kuressaare linnavalitsus väljastas paar päeva tagasi pressiteate, kus teavitas avalikkust tammi remontimise hanke pakkumiste arvust ning sellest, et ärimees Arti Arakasele kanti tagasi tema poolt nõutud 10 000 eurot, mis ta oli varem annetanud tammi parandamise tarbeks. Pressiteates oli ka lause: “Teetammi lagunemine ja selle osaline sissevarisemine 2011. aasta detsembris oli suuresti tingitud Lossi tn 27 asuva Ekesparre Residents Hotelli majandustegevusest.”

Linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu sõnul ei olnud tegemist süüdistusega, vaid nentimisega, et hotelli igapäevane majandustegevus, nagu prügi- ja kaubavedu, on avaldanud oma mõju. Kui tammi ümber käinud vaidluste algusesse süüvida, selgub, et tollal heitis linnavalitsus Ekesparre omanikele ette tammi lõhkumist.

Oli mitmeid rikkumisi

Arti Arakas alustas talle kuuluva Ekesparre Residentsi ehitustöid 2007. aastal ja Kuressaare linnavalitsuse väitel käis ehitustöö vastavate dokumentideta. 2007. aasta augustis Kuressaare linnavalitsuse poolt Arakase firmale saadetud märgukirjast võib lugeda, et ei ole esitatud ehitamise alustamise teatist.

Üle linnuse vallikraavi viival tammil sõitsid mitmesugused raskeveokid ja ehitajate sõiduautod, mis linnavalitsuse hinnangul olid selle tammi jaoks liiast.

“Lubamatu ehitustehnika ja teiste sõidukite pidev ülesõit on tekitanud tee toemüüri varingu. On arusaamatu, kuidas olete sellises olukorras saanud edasi kasutada vallikraavi ülesõitu. On näha tee vajumist ja tugimüüri väljapundumist – iga hetk võib toimuda uus varing,” kirjutas Arakasele tollane abilinnapea Urmas Sepp ja hoiatas, et kui samas vaimus edasi lastakse, variseb tamm sisse ning sissepääs sulgub kõigile.

Lisaks märkis ta, et tee alguses on keelumärk, mis lubab teed kasutada vaid linnavalitsuse loal. Seda luba pole linnavalitsusest aga küsitud.

Kuressaare ehitusjärelevalve insener Aivo Kesküla ütles Saarte Häälele, et selle keelumärgi eiramise pärast pöördus ta toona ka politseisse, kuid seal ei võetud asja üles.

Lisaks märkis Sepp saadetud märgukirjas, et Arakas on teinud kooskõlastamata ehitustöid linnale kuuluval maa-alal. Nende tööde all mõeldi seda, et lossi vallikraavi põhja paigaldati ehituse käigus küttesüsteemi torustik.
Märgukirja lõpus hoiatati Arti Arakast, et seadus näeb ette trahvi (tollases vääringus pool miljonit krooni) ja lisaks vastutab Arakas ehitustegevusega tekitatud materiaalse kahju eest. Arakasel kästi kohe linnavalitsusega ühendust võtta, et ehitustegevus seadustada ning seoses tammi korrastamise ja linna maa kasutamisega leping vormistada.

Kohtumine linnapeaga

Arakas saatis omalt poolt linnavalitsusele A-Grupp OÜ koostatud ekspertiisiakti, milles väideti, et liiklus tammil ei saa olla varingu põhjuseks. Saarte Häälele teadaolevalt käis Arti Arakas eraviisiliselt kohtumas ka linnapea Urve Tiidusega. Millest seal räägiti, pole teada. Arakas kommenteerima ei soostunud ja Urve Tiidus oma sõnul selle jutuajamise üksikasju ei mäleta.

Oli, mis oli, kuid Araka saadetud ekspertiisiaktiga linnavalitsuse tegutsemine ka lõppes. Ei saadetud korduvaid teatisi, nõudmaks probleemi lahendamist, ja ka ehitustöö jätkus.

Nüüd ehitusküsimusi koordineeriv abilinnapea Kalle Koov ütles, et tookord ei olnud ta selle teemaga üksikasjalikult kursis, kuid nentis, et linnavalitsusel on olnud probleeme järjepidevuse säilitamise ja oma nõudmiste juurde jäämisega.

Ehitusjärelevalvega tegelev Aivo Kesküla ütles, et arvatavasti oli toona põhjuseks see, et kohe-kohe pidi välja kuulutatama hange linnuse ümbruse korrastamiseks ja see hõlmas ka sillaehitust. Kesküla märkis, et juba siis oli Arti Arakas andnud nõusoleku sillaehitust toetada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 659 korda, sh täna 1)