Saaremaa naised teevad Torgu Poistest filmi

Saaremaa naised teevad Torgu Poistest filmi

LAULUMEHI SALVESTAMAS: Tele- ja filmiproduktsioonifirma Osakond produtsent Mari Kallas (paremal) oma meeskonnaga laupäeval SÜG-is laulumehi salvestamas. Filmi režissöör on Liis Nimik (vasakul), operaator Erik Põllumaa ja helioperaator Mart Kesel-Otsa. Foto: Sander Ilvest

“Eesti lugude” sarjas saab sügiseks kahe tarmuka saare naise Mari Kallase ja Liis Nimiku eestvedamisel eetriküpseks lugu Sõrve laulumeestest.

“See on meesansambli lauljatest, kes on Torgu Poiste nime all koos käinud juba üle kümne aasta,” ütles laupäeval Sõrve meeste esinemist Saaremaal salvestamas käinud Mari Kallas.

Ajahammas on eakate meeste ansambli ridu viimastel aastatel armutult hõrendanud. 13 aastat tagasi loodud kaheksaliikmelisest ansamblist on rivis veel kolm laulumeest: Leo Tiri, Endel Kumm ja Peeter Aadussoo.

Tervislikel põhjustel on ansamblis laulmisest loobunud Erich Oeselg. Eakaimal laulumehel Albert Koppelil on turjal juba 95 eluaastat ja temagi ei tee ansamblis enam kaasa.

Tõsi küll, laupäeval SÜM-i juubelikontserdil Saaremaa ühisgümnaasiumi aulas tuli mees üheks lauluks koos teiste veteranlauljatega publiku ette.

Hiljuti lahkus toonela teele ansambli juhendaja Hermann Kask. Varasematel aastatel on taevastele radadele läinud Hermann Vakkum ja Enno Kallaste.

“Tahame näidata, kuidas Torgu Poiste initsiatiiv ja tahe hoiavad vaikellu hääbuva Sõrve poolsaare kultuurielu natukenegi erksamana. See väärib igakülgset kajastamist dokumentaalfilmis,” märkis SÜG-i vilistlane, filmi produtsent Mari Kallas.

Ta tõi välja nende huvitava fenomeni – laulda kas või iseendale, sest Sõrve laulumehed ei suuda ega taha tunnistada, et aeg on oma korrektiivid teinud. “Mõnes mõttes on neil meestel ikka meeletu tahe areenil olla.”

Sõrve laulumeestest tehtav film valmib tele- ja filmiproduktsioonifirma Osakond egiidi all. Produtsent Mari Kallas kutsus filmi režissööriks Kuressaare gümnaasiumi vilistlase Liis Nimiku, kes pälvis kolm aastat tagasi Kaljo Kiisa nimelise noore filmitegija preemia.
“Valin režissööre nende käekirja alusel. Suur oli äratundmisrõõm, kui ühistöös leidsime, et oleme mõlemad Saaremaalt pärit.
Sellevõrra on see töö meile palju lähedasem ja olulisem,” rõõmustas Mari Kallas.

Laupäeval salvestas võttegrupp laulumehi nii Torgus kui ka SÜM-i juubelikontserdil Kuressaares.

Filmi tegemine jätkub suvel. Produtsendi sõnul tuleb sellest üks lustlik lugu, à la “Mehed ei nuta”.

“Hästi põnevad on mehed ise, nende karakterid. Nad on nagu minevikumärgid tänases päevas. Paljudes otsustes ühisele konsensusele jõudmine kujutab endast tihti huvitavat mängu, mida esitatakse humoorikas võtmes,” kirjeldas Mari Kallas.

Lehelugejaile on Mari Kallasel ka palve: “Tore, kui Saaremaal leiduks üks vahva laulumees, esimene tenor, kellel aastaid üle 65 ja kes oleks nõus Torgu Poistega saate salvestamisel ühinema. Meil on plaanis teha suvel üks pisike kontsertturnee. Otsime esimest tenorit. Ealiselt sobiv laulumees, andke endast märku!” Mari Kallase telefon on 52 31 970.

Millal film ETV ekraanile jõuab, seda ei oska praegu veel keegi täpselt öelda. Ilmselt saavad vaatajad Torgu Poisse näha selle aasta lõpus või järgmise alguses.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 887 korda, sh täna 1)