Läinud kolmapäeval avati Saaremaa muuseumi peakorrusel ülevaatenäitus, mis tutvustab 2012. aasta arheoloogilisi uuringuid Eestis.
Saaremaal toimunud välitöödest tutvustatakse väljakaevamisi Asva pronksiaegsel asulakohal, Käku sepikojaasemel, Pöide kirikus, Kuressaare Laurentiuse kirikus ja Kuressaare piiskopilinnuses. Näituse moto on, et arheoloogiliste muististe hoidmine ja neisse heaperemehelik suhtumine on tänase põlvkonna oluline ülesanne.
2012. aasta oli arheoloogiliste avastuste koha pealt edukas. Kuressaare piiskopilinnuse õuel arheoloogilisi kaevamisi läbi viinud Garel Püüa peab üheks olulisemaks avastuseks seda, et enne konvendihoonet ehitati samale kohale nurgatorniga ringmüürkastell, mille ehitamine algas ilmselt 1328. aastal.
Näituse koostas Tallinna ülikooli ajaloo instituut koos muinsuskaitseameti ja MTÜ-ga Arheoloogiakeskus. Arheoloogianäitus jääb avatuks 5. maini.
Täpsustus.
Tegelikult oli juttu vaid ühest 1328. aastasse dateeritud ürikust, mille kohaselt olevat ordu nõustunud Saare-Lääne piiskoppi abistama mingi linnuse ehitamisel (rajamisel). Sellega andmed piirduvad. Võimalik, et teemaks oli tulevane Kuressaare linnus. Kindlasti ei tahtnud ma väita, et Kuressaarde hakati esimest kivilinnust ehitama just 1328. aastal.
Täpsemalt saab lugeda järgmises Saaremaa Muuseumi kaheaastaraamatus ilmuvast Kaur Alttoa ja G. P. artiklist.
Parimat,
Garel Püüa