40 aastat südamega laulvaid Saaremaa mehi (2)

40 aastat südamega laulvaid Saaremaa mehi

MEESTEVÄE EES: SÜM-i peadirigendi Mari Ausmehe kinnitusel on meeste laul talle alati südamelähedane olnud. Fotol esinetakse tänavusel Saare maavanema vastuvõtul. Foto: Sander Ilvest

“Üle voogava vete välja, üle koduse kadakase raa” – nõnda on Saaremaa ühendatud meeskoor ehk hellitavalt ja muidugi mõista lühidamalt nimetatud SÜM paitanud meestelaululembeste kõrvu juba 40 aastat.

Keskea künnisele jõudmine ei ole ühe koori jaoks ülearu pikk iga, kuid üsnagi väärikas vanus küll. Kui oma hiilgeaegadel kõmistas SÜM laulda rohkem kui 130 häälel, siis nüüd on liikmeid vähem, ent sama suure lustiga lauldakse endiselt. Selles meesteväes on ka kolm eriti tulihingelist, kes kõik need 40 aastat järgemööda koori ridadesse kuulunud – Tõnu Grepp, Valter Koost ja Karli Valt.

Koorivanem Tiit Aavik tunnistas Kadi raadiole antud intervjuus, et SÜM-il on aastakümnete jooksul olnud nii paremaid kui vähem paremaid aegu. Õnneks päris nii pole olnud, et oleks tulnud koori püsimise nimel punnitada, veri ninast väljas. Korralik tuumik on alati olemas olnud. 20 mehest allapoole pole koor kunagi kahanenud.

On olnud neid, kes on püsinud koori algusaegadest saati, on nähtud neid, kes käinud SÜM-is ennast avastamas ja leidnud tee mõne teise koori juurde – kus naised ka seltsis on –, aga alati on leidunud ka uusi mehi, kes on tulnud ja jäänud. “Praegu on paslik öelda, et SÜM on olnud 40 aastat ja ju ta 40 vähemalt veel on,” sõnas Aavik.

Viis viimast aastat koori peadirigendina ametis olnud Mari Ausmees ütles, et praeguse seisuga tal loobumise plaani küll mõtteisse pugenud pole. “Mulle on see poiste- ja meestelaul alati südamelähedane olnud.” Otsus jätkata või mitte tuleb alati suve teisel poolel.

Sama lugu on ilmselt SÜM-i meestega. Ausmees arvas, et kui meestelaulu pisik ikka hinges istub, küll siis tee SÜM-i üles leitakse. Oma roll on kindlasti ka traditsioonidel. “Vahel annab mõni isa oma pojale huvi edasi, koorivanem Tiit Aavik näiteks, tema mõlemad pojad on meie kooris, Karli Valdi poeg laulab Tallinna tehnikaülikooli meeskooris ja ehk on neid teisigi, kes on oma järeltulijad meestelaulu juurde toonud.”

Aeg-ajalt tuleb mehi siiski natuke tagant utsitada, et nad tee koori üles leiaksid. “Mehi tuleb kiita. Öelda, et nad on tublid, kui neil midagi õnnestub. Siis on eneseusk suurem,” naeris Ausmees.

Repertuaar on kooril seinast seina. Peadirigendi sõnutsi ei ole võimalik vaid keerulisi ja meeletut eneseületust nõudvaid laule õppida. Vahel peab lihtsam ja lõbusam ka olema. Et ikka tunneks “oh, juba laul selge!”.

Tiit Aaviku sõnul on repertuaari 40 aastaga kogunenud 350 laulu. Sel laupäeval kell 18 toimub SÜM-i 40. sünnipäeva kontsert Saaremaa ühisgümnaasiumi aulas ning kavas on nii Aaviku kui ka Ausmehe sõnul laule kogu 40 aasta repertuaarist. “On ka üks veinilaul, mehed ju laulavad ikka ka õllest ja veinist. Ei ole puhtalt isamaaline kava,” nentis Ausmees. Ühtekokku tuleb laupäevasel juubelikontserdil ettekandmisele ligi 20 laulu. Muuhulgas astub solistina üles ka Olari Viikholm, kes kunagi SÜM-i ridadesse kuulunud, kuid praegu hoiab Saaremaa meeste au kõrgel Eesti rahvusmeeskooris.

 

SÜM-i lühike ajalootund

Saaremaa meeskoor SÜM alustas tegevust 1973. aasta sügisel ning koori kokkukutsuja ja esimene dirigent oli Harri Kuusk. 1989. aastast tegutses peadirigendina Tiit Köster. Kontsertmeister oli Helena Kadarik ja abidirigendina alustas 2007. aasta sügisest tööd Mari Ausmees.

Aasta hiljem vahetasid Tiit ja Mari oma ametid. Koormeistri ametis oli Marika Mets. Hooajast 2010/2011 seisavad koori ees peadirigent Mari Ausmees ja abidirigent Ester Soe. Esimesel lauluaastal oli lauljaid 138, praegu on mehi 24.

Allikas: SÜM

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 533 korda, sh täna 1)