Nii mõnigi kinnisvaramüüja nörritab heausklikke ostjaid (12)

Nii mõnigi kinnisvaramüüja nörritab heausklikke ostjaid

EBATRADITSIOONILINE MAJA: Vallimaa tänav 26 asuvad uued korterid lähevad Heidi Pupparti sõnul müügiks aeglasemalt, kuna nende välis- ja siselahendus pole traditsioonilised. Foto: Sander Ilvest

Taskukohase hinnaga korteri soetamisega võib Kuressaares tükk tegemist olla. Küll on keeruline hinna üle tingida, küll pole omanik tegelikult valmiski oma vara müüma.

Kummalise kogemuse võrra rikkamaks sai läinud aastal üks noor ostusooviga pere. Kogu lugu algas augustis. Omanikuga oli hind kokku lepitud, linnavalitsuselt remondi ja vaheseina lammutusluba olemas, korteriühistu esimehega oli remonditöödest räägitud ja kõneldud ka pangaga. Oli ainult jäänud notariaeg kinni panna. “See ei sobinud aga omanikule.
Kord oli ta seoses tööga välisreisil, kord oli tal lihtsalt kiire,” meenutas oma kogemust Jana Sai.

Polegi müügiga kiiret

Maakler sai viimaks korteriomanikuga ühendust ja teatas, et novembri alguseks on arvatavasti võimalik notari juurde aeg kinni panna. “Siis selgus aga, et too proua, kes alaliselt elab Tallinnas, oli juba septembris reisilt tagasi ja sai isegi aega Saaremaale tulla,” meenutas Jana Sai. Notari juurde minekuks ta siiski aega ei leidnud.

Novembris seadis omanik müügile uued tingimused, mis ostuhuviliste hinnangul olid seatud selge eesmärgiga korterit tegelikult mitte müüa. “Kuna tal on veel üks korter müügis – kallim –, siis tahab ta enne selle maha müüa, sest siis peaks ta tulumaksu maksma ainult odavama korteri pealt,” nentis Sai.

Nimelt peab tulumaksu maksma, kui lühikese perioodi vältel on müüdud kaks korterit, viimasena müüdu pealt. “Lootus, et me selle korteri kunagi endale saame, tundus väike,” tunnistas Jana Sai. Nõnda otsib pere siiani korterit.

Ka üks teine noorpaar tunnistas, et sobivat korterit otsisid nad pool aastat. Kummalist suhtumist kohtasid nemadki, kui erinevaid kortereid vaatamas käisid. Näiteks meeldis neile üks korter kesklinnas, mis on enam-vähem sama hinnaga – ligi 90 000 eurot – müügis olnud aastaid.

“Kuna korter on ilus, läksime samuti vaatama, mõeldes, et alati peaks ju olema tingimisruumi. Et kui nt 75 000 euroga kätte saab, sest korter vajas siit-sealt remonti, sobib küll ning sinnakanti oma pakkumise ka tegime,” rääkis Anni (nimi muudetud – toim).

Maaklerilt saadi aga vastus, et üle mõne tuhande euro omanik hinda ei langeta. “Ilmnes, et omanikul on teine kinnisvara veel ja tegelikult tal müügiga kiiret pole,” ütles Anni. Müügikuulutus rippuski üleval selleks, et kui kunagi ilmub inimene, kes on nõus selle hinnaga ostma, siis ta müüb. Seni tungivat müügisoovi pole.

Tingimisel ollakse jäigad

Tallinnas elav noor naine, nimetagem teda Elliks, rääkis, et on Kuressaares sobivat korterit otsinud pea aasta. Ta on pidevalt jälginud kuulutusi ja käinud kortereid vaatamas. Pealinnainimesena saab ta oma esimese otsuse teha fotode ja kirjelduse järgi.

Korteri müüjad aga tihti fotosid ei avaldagi ega avalda ka korteri hinda – soovivad justkui müüa ja samas pole nõus infot jagama. “On ka selliseid juhuseid, et täna tahan müüa, homme enam ei taha, et otsustasime ikka ise seal elada – see kuulub juba huumorivaldkonda,” arvas Elli.

Hinna üle tingimisel ollakse ka Elli kogetu põhjal jäigad. Enamik pakkumisi on temagi arvates üle hinnatud. Tehtud on väike remont ja hind on kohe nagu uuel korteril. “Reaalsustaju puudulikkust esineb tihti.”

Ellile on jäänud mulje, et ka maaklerid lähevad vahel sellega kaasa. “Mõni müüb kolm-neli aastat ühte ühetoalist pimedat pargiäärset kööktuba ja nimetab seda suveresidentsiks!” imestas ta.

 

Maaklerid: müüjaid on erinevaid

Saarte Häälega vestelnud kinnisvaramaaklerid tõdesid, et paraku tuleb ka sääraseid juhtumeid ette, kus müüja tõttu jääb tehing lõpuks tegemata. Õnneks siiski harva.

LVM Kinnisvara Kuressaare kontori juhataja Heidi Puppart rääkis, et neil oli nt juhus, kus müüja soovis kiiresti ostjat leida. Hinnas saadi kokkuleppele ja ei läinud palju aega, kui maakler ostja leidis. “Kahjuks ei lõppenud lugu positiivselt, kuna müüja ei tulnud notari juurde kohale.”

Tegemist oli Tallinna inimesega, kuid maakleri sõnul ei sobinud müüjale ka see, kui ostja oli nõus pealinna notari juurde minema. “Müüja väitis kogu aeg, et on ära ja tal pole aega, samas andis lootust. Kui lubatud aeg oli käes, oli ta kas jälle ära või lihtsalt ei olnud võimalik tehingut teha,” meenutas Puppart. Lugu vältas pool aastat, kuni ostja kannatus katkes.

Müüjaid on erinevaid. Osa kuulab maaklerite soovitusi, osa jääb kindlaks hinnale, mille nad ise määranud on. Seda tunnistas ka Uus Maa Kinnisvara kohaliku büroo juhataja Riho Mõisaäär. Kõik oleneb kliendist, olukorrast ja müügi põhjusest. Alati ei ole võimalik hinda alla lasta ja siis muutub müügiperiood pikemaks.

Kui maakler soovitab pikka aega tulemusetult müügis olnud objekti hinda alandada, ütleb mõni müüja Heidi Pupparti sõnul tõesti, et tal polegi müügiga kiiret. “Mõne objekti kuulutus seisab kolm-neli aastat internetis ja ei juhtugi midagi.” Samas näitab see, et objekt ja hind ei ole vastavuses.

Uut elamispinda otsitakse vastavalt vajadustele. Eelistatumad on ahi- ja keskküttega korterid. Elektriküttega kortereid eriti ei taheta, kuna nende küttekulusid peetakse kalliks. Puppart tõdes, et noored, oma elu alustavad pered on tihti valmis ise jupikaupa remonti tegema ning seega vaadatakse vanemaid kortereid. Nõnda tuleb soodsam.

Samas vaadatakse ka uusi kortereid. Kõik oleneb ostja sissetulekutest ja võimalusest laenu saada. Pikka aega on näiteks müügis olnud uued korterid Vallimaa tänav 26 asuvas kortermajas ja müük on läinud visalt. Heidi Puppart põhjendas, et see maja on oma välis- ja siselahenduselt teistsugune. Paljud eelistavad aga n-ö traditsioonilise lahendusega maju ja kortereid. Sellest tingituna on sealsete korterite müügiperiood pikem. Talvel olnud huvi sealsete korterite vastu väiksem, sügisel läks aga kolm korterit kaubaks. Nüüd kevadel on ostjate huvi taas tärkamas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 944 korda, sh täna 1)