Giidiks tahtjaid on üllatavalt palju (10)

Täna Kuressaare kolledžis algaval geopargi giidide koolitusel on osalejaid üllatavalt palju, üle kolmekümne.

“Seekord ootame just alustavaid giide, võõrkeeli oskavaid noori,” ütles TTÜ Kuressaare kolledži turismimajanduse lektor Lii Muru, lisades, et mõni on ka pisut vanem, aga energiline ja suhtlemisaldis.

Kolledžis korraldati giidikursused viimati 2006. aastal, kui osales üle 20 inimese.

“Enamik neist on olnud tublid giidid, meie külalistele saarte elu-olu tutvustajad,” märkis Muru, kelle sõnul on vahepeal korraldanud erinevaid kursusi Kuressaare ametikool, sealhulgas ka loodusgiididele.

Saarte turismiarenduskeskuse andmetel on praegu ametlikult atesteeritud 33 giidi. Muru möönis, et giide pole Saaremaal piisavalt, eriti ristlusturistide teenindamiseks.

“Kuna sel aastal on Saaremaa Sadamasse tulemas üle kümne ristluslaeva, on erinevaid keeli oskavaid giide väga vaja,” kinnitas ta, lisades, et samas ei suuda meie reisibürood giididele kindlustada pidevat tööd. “Ikka peab ennast ise müüma,” nentis Muru.

Selleks, et giidiks saada, tuleb Lii Muru sõnul palju ise õppida. Giid saab olla inimene, kes loeb, mõtleb ning oskab veenvalt ja huvitavalt jutustada.

Kursus on lühike, ent internetis ja raamatutes, aga ka kohalikes ajalehtedes on piisavalt teavet, millest turistidele pajatada. “Vaja on see vaid üles leida ja meelde jätta,” lausus Lii Muru, lisades, et loodetavasti saab täna alguse tore kursus.

Loengud ja väljasõidud toimuvad viiel laupäeval. Loenguid peavad meie saarte asjatundjad: Piret Pihel räägib Saare maakonna majandusest, Kat-rin Koppel keskkonnahoiust ja rohelisest jalajäljest, akadeemik Anto Raukas geoloogilisest aluspõhjast ja Kaali kraatritest, kiviteadurid Helle ja Rein Perens pankadest ning loomulikult teevad Saaremaa muuseumi teadurid Külli Rikas, Garel Püüa ja Olavi Pesti õppuritele ringkäigu Kuressaare linnuses. Oma giiditöö kogemusi jagavad tunnustatud ja hinnatud giidid Elle Mäe, Maarika Toomel, Urve Vakker ja Tiina Ojala.

Kursuse läbinud saavad Tallinna tehnikaülikooli ja MTÜ Saarte Silurimaa ühise tunnistuse. Kursuse tellisid ja seda rahastavad osaliselt MTÜ Saarte Silurimaa Geopark, Nordplus-programm, Magma Geopark Norra.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 236 korda, sh täna 1)