Täna Kuressaare kolledžis algaval geopargi giidide koolitusel on osalejaid üllatavalt palju, üle kolmekümne.
“Seekord ootame just alustavaid giide, võõrkeeli oskavaid noori,” ütles TTÜ Kuressaare kolledži turismimajanduse lektor Lii Muru, lisades, et mõni on ka pisut vanem, aga energiline ja suhtlemisaldis.
Kolledžis korraldati giidikursused viimati 2006. aastal, kui osales üle 20 inimese.
“Enamik neist on olnud tublid giidid, meie külalistele saarte elu-olu tutvustajad,” märkis Muru, kelle sõnul on vahepeal korraldanud erinevaid kursusi Kuressaare ametikool, sealhulgas ka loodusgiididele.
Saarte turismiarenduskeskuse andmetel on praegu ametlikult atesteeritud 33 giidi. Muru möönis, et giide pole Saaremaal piisavalt, eriti ristlusturistide teenindamiseks.
“Kuna sel aastal on Saaremaa Sadamasse tulemas üle kümne ristluslaeva, on erinevaid keeli oskavaid giide väga vaja,” kinnitas ta, lisades, et samas ei suuda meie reisibürood giididele kindlustada pidevat tööd. “Ikka peab ennast ise müüma,” nentis Muru.
Selleks, et giidiks saada, tuleb Lii Muru sõnul palju ise õppida. Giid saab olla inimene, kes loeb, mõtleb ning oskab veenvalt ja huvitavalt jutustada.
Kursus on lühike, ent internetis ja raamatutes, aga ka kohalikes ajalehtedes on piisavalt teavet, millest turistidele pajatada. “Vaja on see vaid üles leida ja meelde jätta,” lausus Lii Muru, lisades, et loodetavasti saab täna alguse tore kursus.
Loengud ja väljasõidud toimuvad viiel laupäeval. Loenguid peavad meie saarte asjatundjad: Piret Pihel räägib Saare maakonna majandusest, Kat-rin Koppel keskkonnahoiust ja rohelisest jalajäljest, akadeemik Anto Raukas geoloogilisest aluspõhjast ja Kaali kraatritest, kiviteadurid Helle ja Rein Perens pankadest ning loomulikult teevad Saaremaa muuseumi teadurid Külli Rikas, Garel Püüa ja Olavi Pesti õppuritele ringkäigu Kuressaare linnuses. Oma giiditöö kogemusi jagavad tunnustatud ja hinnatud giidid Elle Mäe, Maarika Toomel, Urve Vakker ja Tiina Ojala.
Kursuse läbinud saavad Tallinna tehnikaülikooli ja MTÜ Saarte Silurimaa ühise tunnistuse. Kursuse tellisid ja seda rahastavad osaliselt MTÜ Saarte Silurimaa Geopark, Nordplus-programm, Magma Geopark Norra.
oleks ka tahtnud osaleda :(
Üllatav, et hoolimat üsna kõrgest osalustasust (105 eurot) nii palju huvitatuid. Kindlasti huvitav, juba lihtsalt oma silmaringi avardamiseks.
osalustasu on 11 eur, ei ole 105.
Miks oodatakse võõrkeeli oskavaid noori? Lisatud on, et mõni on küll pisut vanem, aga energiline – kui vana siis? Kas 40-50 aastane on ka oodatud? 50-aastase kohta vist ei öelda enam, et ta noor on, aga kas eeldatakse, et selleks vanuseks vabalt osatud keel aastatega ununeb? Või energia kaob? Vabandage minu irooniat, aga mulle on täiesti arusaamatu, et kui kusagil toimub mingi väljaõpe, koolitus või isegi tasemeõpe, siis on sageli välja kuulutatud, et oodatakse ‘noori’. Kas 50+ sobib vaid puhastusteenindajate kursusele teie arvates? Võiks ehk mõelda veidi laiemalt ja aru saada, et määrav pole mitte vanus, vaid oskused ja pädevus ning vältida oma keelepruugis vanuselist määratlust. Tunnen Tallinnas üht giidi, kes on 70+ ja väga hinnatud giid ning töötab kahes võõrkeeles. Kui soovija loeb, et oodatakse noori, aga vanust üle neljakümne, siis ta ei pruugi tullagi, sest tekib tunne, et teda ei oodata. Vanematest rääkimata.
Kuigi Kuressaare kolledžis korraldati giidikursused viimati 2006. aastal, kui osales üle 20 inimese, siis 2009 aasta lõpus oli olukord ikka veel selline:
”…
Giididel nigel järelkasv
Heli Kakko (Saaremaa giidide ühingu esimees) ja Angela Nairis (SA Saaremaa Turism juhatuse liige) on murelikud giidide järelkasvu pärast. Viimase viie aasta jooksul pole n-ö värsket verd lisandunud ning täna tegutsevate giidide vanus on juba üle keskea. Üksjagu on neidki, kes peavad pensionipõlve. Noored ei näe perspektiivi, kuna pole motivatsiooni.
…”
http://www.saartehaal.ee/2009/11/20/saaremaa-giidid-asuvad-koduturu-kaitsele/
Mina ei leia küll selles midagi imelikku, ebaeetilist või seadusevastast, kui praeguses seisus just noori inimesi oodatakse ennast kohalike giidide järelkasvuks koolitama. Ei pandud ju vanematele kätt ette, see ka kenasti kirjutises kirjas.
Sama tunne jäi mullegi.
Euroopa liidu ja seaduste järgi selline reklaamimine on keelatud juhul, kui sellega möeldakse vanuse järgi noori. Kui möeldakse hingeliselt noori ja energilisi vanemaid inimesi, siis see läheks läbi.
See on keelatud inimeste ebavördne kohtlemine vanuse järgi!
Sellised töökohtade pakkumised lähevad kiiresti kohtusse.
Oleneb,kui vanana sa ennast tunned,ma peaaegu 50 aga tunnen end ikka noorena!ja sellepärast minemata küll jätnud,et noori oodatakse
Ei Eestis lähe sellised töökoha pakkumised kuskile kohtu!
nõustun eelnevatega. Mul on üle 30 a giidi-staaži. Eks alustasin ka 20-aastasena. Kust see kogemus siis tuleb, kui noorelt ei alusta. Kuid üks,mis kindel, on kõrghariduse olemasolu. On küll ka kindlasti sisukaid inimesi, kes pole kõrgkoolis käinud, kuid suudavad ekskursiooni vedada, kuid noorte puhul peaks see olema obligatoorne. Giid töö ei ole pelgalt rääkimine, väga oluline on ka jutu sisu.