Meie Saaremaa ootab ideid parema homse tarvis (6)

Uue internetikeskkonna meiesaaremaa.ee loojate sõnul on nende eesmärk muuta hoolivate inimeste ideede toel elu Saaremaal paremaks.

Äsja avatud leheküljel on kirjas tekst “Meie Saaremaa. Tulla. Olla. Jääda” ja üleskutse esitada ideid, mida maakonna hüvanguks rakendada, et panna maakond “ühtsena toimima, meelitada siia tagasi inimesed ja luua veel soodsamad tingimused investeeringuteks”.

“Tahame ärgitada inimesi mõtlema,” põhjendas netilehekülje loomist üks eestvedajaid, Saare maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna nõunik Madis Kallas. “Seoses lähenevate valimistega räägitakse vaid nimedest ja sellest, et uuendusi on vaja. Aga mis uuendusi? Ühtegi ideed otseselt välja käidud ei ole.”

Vaja on tahet ja julgust

Kallas leiab, et heade ja mõjuvate ideede tegelikkuseks saamiseks on vaja eelkõige tahet ja julgust.

“Juba on esitatud palju ettepanekuid, mis on praegu analüüsimisel,” kinnitas ta. “Kui kas või üks neist teoks saab, kümme töökohta seetõttu juurde tekib või Saaremaad aastas tuhat inimest rohkem külastab, on see maakonnale selge võit.”

Eilse seisuga oli esitatud ideedest avaldatud kolm: Saare maakond iseseisvaks vabamajanduspiirkonnaks, maakonda üks omavalitsus ja tasuta ühistransport.

“Sügiseks võiks laekuda 50 arvestatavat ideed, mida meid aidata lubanud eksperdid analüüsiksid ja neist oma valiku teeksid,” ütles Kallas, kelle visiooni kohaselt võiks kümmekonnast paremast ideest koostada ekspertide soovitusega deklaratsiooni.

Lehekülje koostajate sõnul võiksid reaalsed ideed Saaremaa hüvanguks saada kõigile aluseks sügisestel valimistel. Samuti on kirjas, et ideid võivad vabalt kasutada nii poliitilised jõud, ettevõtjad kui ka teised soovijad.

Leheküljelt leiab üleskutse nimetada tegusaid saarlasi või Saaremaa sõpru, et koostada nimekiri 202 mõjuvõimsast, nimekast või tegusast isikust, et leida esitatud ideedele tugevamat kandepinda ja väljundit.

“Kõiki saarlasi me nimetada ei saa, viiskümmend tundub aga liiga väike arv,” põhjendas Kallas. “202 on just paras – kaks korda rohkem kui riigikogu liikmeid. Nimede kogumisega loodame ennekõike saada ideedele jõudu taha ja suuremat kaalu. Ja mis siin salata, nimede esitamine on väga populaarne ja huvitab inimesi.”

Jäävad anonüümseks

Kallase sõnul on meiesaaremaa.ee loomise taga kümmekond inimest mitmest eluvaldkonnast ja kõigist vanusegruppidest.

Ühtegi nime Kallas veel avaldada ei soovinud. “Meie eesmärk ei ole ennast nimeliselt esile tõsta,” põhjendas ta. “Tahaksime ennekõike ikkagi ideedele keskenduda ja palume mitte vaevata päid sellega, kes küll võiksid olla selle taga.”

Madis Kallas kinnitas, et tema ise järgmistel valimistel ilmselt ei kandideeri.

“Ma ei ole veel leidnud endas seda soovi ega ole Kuressaarde sissegi kirjutatud,” lausus ta. “Kui näeme aga septembris, et ükski erakond ega valimisnimekiri ei avalda tahet midagi reaalselt teha ega isegi lubada, siis miks mitte kaaluda kandideerimist ja valimisnimekirjade moodustamist. Samas võin ausalt tunnistada, et loodetavasti seda vaja ei lähe ning kõik kandideerivad jõud saavad aru, et muudatusi on vaja.”

Kallas soovitas seda lehte külastades jätta poliitika tahaplaanile. “Meie eesmärk on poliitikateema sellest lehest võimalikult kaugel hoida, mistõttu me ei käsitle ega oota ka rahvakogusse oodatud poliitilisi teemasid,” lausus ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 680 korda, sh täna 1)