Lennart Meri mälestuslõke süüdati taas kraatri serval (2)

Lennart Meri mälestuslõke süüdati taas kraatri serval

LEGENDE LUGEMAS: Robin Vaga (vasakul), Kalev Kaasik, Karl-Erik Pillmann, Gustav Sepp, Toomas Mitt, Kätriin Kaunis, Aureelia Kald, Ida-Johanna Loel, Loore Kütt ja juhendaja Krista Kütt. Foto: Aare Laine

Kui möödunud aastal süüdati Lennart Meri sünniaastapäeval taasiseseisvunud Eesti Vabariigi esimese presidendi auks mälestuslõke Kaalis kaminas, siis läinud reede õhtul läitis ettevõtja Alver Sagur lõkke taas kraatri vallil.

2006. aastast tähistatakse kirjanikust presidendi Lennart Meri mälestust lõkete süütamisega Väike-Maarja lähedal asuvast Ebavere mäest kuni Kaali järveni. Raamatute “Hõbevalge” ja “Hõbevalgem” autorina arvas Lennart Meri, et Ebavere oli see koht, kus Kaali meteoriit Eesti õhuruumi sisenes, et seejärel Saaremaal pauguga maha kukkuda. Lennart Meri on seda ilmaimet oma loomingus meisterlikult käsitlenud.

Möödunud aastal keelas keskkonnaamet mälestusürituse korraldamise Kaali kraatri vallidel, tuues põhjuseks, et lõke hävitab seal kasvava taimestiku. Keskkonnaametnikud soovitasid lõkke teha kraatri lähedal asuvale asfalteeritud palliplatsile. Lennart Meri mälestust kalliks pidavad ürituse korraldajad hindasid selle variandi aga sobimatuks ja süütasid tule hoopiski Kaali trahteri kaminas.

Tänavu oli Kaali külastuskeskuse arendaja Alver Sagur kraatri servale paigutanud spetsiaalse metallist tünni, mille põhi oli täidetud liiva ja kividega, et kuumus maapinnale liiga ei teeks.

Lõkketule ääres meenutas Pihtla vallavanem Jüri Saar president Meri esimest ametlikku visiiti Saare maakonda. 1995. aastal soovitanud oma teravate ütlemistega ajalukku läinud president Meri kraater kruusa täis ajada, kuna pilt, mis Saaremaa ühe sümboli juures avanes, oli pehmelt öeldes üsnagi hale.

Vallavanem avaldas heameelt, et nüüdseks on kraater ja selle ümbrus heakorrastatud, et turistid ja teadlased tunnevad jätkuvalt selle paiga vastu huvi. Oli ju Lennart Meri see, kes tutvustas kirjanikuna oma loomingu kaudu Kaali kraatrit kui looduseimet kogu maailmale.

Põimiku Kaali legendidest ja rahvalauludest esitasid Kaali kooli õpilased õpetaja Krista Küti juhendamisel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 651 korda, sh täna 1)