Pihtla kodune pritsumaja (1)

Pihtla kodune pritsumaja

Foto: Peeter Kukk

Sõna “kodune” pole pealkirja sattunud sugugi mitte juhuslikult. Just sellist omadussõna kasutasid Pihtla uuenenud pritsumaja iseloomustamiseks mitmed selle avamisel kõnelenud. Kui visuaalsele poolele lisada mõttes kogu see hool ja pühendumine, millega kohalikud hakkajad mehed on vabatahtliku tuletõrje asja ja selle maja ehitamist ajanud, pole kahtlust – seda tehakse samasuguse innuga, kui hoolitsetakse oma kodu, oma kodukandi eest. See ongi peamine põhjus, miks Oma Kodu taas ühest pritsumajast kirjutab.

Esimene mulje majast on vaimustus ja hämming läbisegi. Kes Pihtla valla elu-oluga just väga kursis pole, kes ei tea, millest see uus maja üles ehitati, eriti ehk ei imestagi. Kui aga avamisel näidati pildigaleriid vanast töökojahoonest, mis nüüd on muutunud sõna otseses mõttes tundmatuseni, oli imestamist tõesti küllaga. Mitte kuidagi ei oskaks arvata, et veel mõni aasta tagasi oli siinsamas lagunev eterniitkatusega sara. Täna näeme rõõmsalt rebasekarvalist, igati kaasaegset ja funktsionaalset hoonet, mis täielikule uuenemisele vaatamata pole kaotanud oma ajaloolist hõngu, mõjudes tõesti sooja ja kodusena. See maja on armastusega tehtud, kõlagu see siis nii pateetiliselt kui tahes.

Hoones on garaaž, õppeklass, riietusruum, saun-pesuruum, abi- ja laoruum – kokku240 ruutmeetritkasulikku pinda. Uurin, kas liiga suur ei ole. “Kui mõtlema hakata, siis garaažiosa oleks võinud veel suurema teha. Praegu mahub sinna üks auto ja mingit pudi-padi selle kõrvale. Reservauto on meil veel külapeal,” ütleb MTÜ Pihtla Pritsumehed juhatuse liige Rain Metsmaker. Uue maja ehitamise korral oleks tehtudki suurem, kuid vanade müüride lammutamine ja ümbertegemine olnuks liiga mahukas töö.

Uus ja vana ongi siin majas kõrvuti. Vabatahtlike komando pealik Aivar Aasma ütleb, et nende põhiauto saab aprillis 43-aastaseks. “Meil pole osa mehigi veel nii vanad!” Õnneks saadi Kaarma vallalt n-ö hea tahte avaldusena uuem masin, kuna pritsumeeste tegevusraadiusse jääb ka Kaarma vald.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 311 korda, sh täna 1)