Energiamärgis – mis ja milleks?

Energiamärgis – mis ja milleksTermin „energiamärgis“ ei ole tavalugejale tõenäoliselt enam mingi uudis. Juba mitu aastat võite näiteks uut külmikut või pesumasinat ostes näha, et on lisatud ka info, kui palju see toode energiat tarbib. Põhimõtteliselt sama väljendab ka hoonetele väljastatav energiamärgis.

Euroopa Liiduga ühinemisel võttis Eesti endale kohustused kehtestada ühine EL energiasäästupoliitika ning Eesti on valinud järkjärgulise üleminekustrateegia. Sisuliselt tähendab see, et energiasäästu miinimumnõudeid muudetakse 3–4-aastaste vahedega karmimaks. Mõnes mõttes on selline lähenemine mõistlik, kuna areng energiasäästu saavutamiseks on teinud eriti viimastel aastatel kiire spurdi ning kui me oleksime kohe EL-iga liitumisel karmid tingimused vastu võtnud, oleks neid vaja juba muuta.

Uued energiatõhususe miinimumnõuded hakkasid kehtima 9. jaanuaril 2013. Alljärgnevalt tutvustame neist ühe osana energiamärgise olemust ja muudatusi.

Energiamärgise ülesanne on anda informatsiooni selle kohta, kui palju kasutatakse hoonetes kogu sissetulevat energiat aastas1 m²köetava pinna peale taandatuna. Energiamärgise arvutustes on vaja teada, millise energialiigiga hooneid köetakse, kui suur on energiahulk tarbevee soojendamiseks ja kui suur on hoones tarbitava elektrienergia kogus.

Uute hoonete korral esitatakse arvutamiseks projektist tulenevad suurused. Olemasolevate hoonete puhul tuleb hoone kütmiseks kulunud energia ümber arvutada keskmise aasta temperatuuri kohta vastavas Eesti piirkonnas. Selle informatsiooni leiab KredExi kodulehelt ja seda nimetatakse kraadpäevadeks.

Ainar Viires

Edasi loe märtsikuu Oma Kodust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 220 korda, sh täna 1)