Valjalas tegid töötud lindudele pesakaste

Valjalas tegid töötud lindudele pesakaste

TEEVAD LINDUDELE PESAKASTE: Vasakult Urmas Tamm, Kalle Nuut ja Vello Vahter. Foto: Sander Ilvest

Eile valitses Valjala tööpaja alumisel korrusel puidutöökojas töine, ent samas lustlik meeleolu. Nimelt meisterdasid tööharjutuses osalevad töötud seal juba teist päeva kuldnokkadele pesakaste.

“Ega me peast tee. Meil on kõik internetist võetud juhendid, teeme kõik ikka mõõtude järgi ja nii, nagu peab,” ütles Valjala tööpaja juhataja Malle Raamat, lisades, et osa pesakaste panevad nad üles tööpaja lähedusse ja osa viiakse lasteaia hoovile.

Pesakastide meisterdamiseks vajalik materjal – kenad kuivad korralikud lauad– saadi kohalikust ettevõttest Valjala Ehitus selle juhi Toivo Maripuu lahkel loal. Tööpajas on olemas ka puutöömasinad, kuid puudust tuntakse puutöö juhendajast.

1. märtsil alanud tööharjutuse käigus on töötud lund rookinud ja kõnniteid liivatanud. Järgnevalt hakatakse talvel maalinna juurest mahavõetud puudest küttepuid tegema ja lume sulamisel teeääri võsast puhastama. Tubastest töödest on plaanis vana mööbli restaureerimine.

Hommikul vaadatakse aga üheskoos töökuulutusi, viiakse läbi enesearendamisvestlusi ja analüüsitakse saabuvat päeva. Tööpatta on ostetud ka arvuti, et töötutele arvutiõpet korraldada. Täna hommikul lähevad töötud aga Tõnijale seemnekasvatustallu üht vaba töökohta uudistama.

Küsimusele, mis on töötutega töötades kõige keerulisem, vastas Malle Raamat, et kindlasti on see kohusetundlikkuse juurutamine ja õpetamine, et kohale tuleb ilmuda õigeks ajaks.

Pikemat aega töötu olnud Kalle Nuut ütles eile, et kevad on tulemas ja kõik linnud tahavad ju endale pesa ehitada. Selle kohta, kui keerukas on üht pesakasti meisterdada, arvas ta, et kui kiiresti teha ja materjali jagub, saab ühe kasti valmis veerand tunniga. Nuudi sõnul on kena, et töötud saavad tööpajas koos käia. “Soe tuba ja lahke pererahvas ning Malle on ka kena ja naerusuine,” kiitis ta.

Üle aasta töötu olnud ehitaja, Jõelepa külas elav Urmas Tamm arvas samuti, et pesakasti meisterdamises pole keerulist midagi. “Kooliajal on neid tehtud küll,” nentis Tamm, lisades, et mis sa talvisel ajal kodus ikka teed, suvel on rohkem tegemist. “Igal pool läheb kõik tehnika peale, palju neid töölisi siis ikka nii väga vaja on,” ohkas mees, vihjates sellele, et Saaremaal on raske tööd leida. Ent lisas kohe, et töömehe elu on ikka parem kui töötu olla.

Valjala tööpaja üks eesmärke on aktiivsest töötegevusest kõrvale jäänud inimeste tööellu tagasitoomine ja pikaajalisel töötul töölkäimise harjumuse kujundamine. Samuti omandavad nad mitmesuguseid oskusi ja tutvuvad võimalustega tööd saada.

Kui Eesti töötukassa kuulutab välja hanke tööharjutuse teenuse ostmiseks, teeb Valjala tööpada oma pakkumise ning kui see vastab nõuetele, siis sõlmitakse kokkulepe, mille eesmärk on töötute ettevalmistamine tööl käimiseks. Teenust finantseeritakse riigieelarvest.

Tööharjutus, mida töötud tööpajast saavad, kestab 3–4 kuud järjest. On ka neid, kes on saanud pärast tööharjutuses osalemist tõesti tööle. Lisaks töötutele meestele osaleb tööharjutuses seekord ka kaks naist, kes eile innukalt kangastelgedel vaipa kudusid. Nendega on tööpaja juhatajal plaanis ette võtta külaskäik päevakeskusse, lasteaeda ja kooli, et tutvuda lähemalt sealsete ametitega. Tööharjutus kestab jaanipäevani.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 706 korda, sh täna 1)