Mudilased tõid vanavanemate lemmikraamatud näitusele

Mudilased tõid vanavanemate lemmikraamatud näitusele

VANAVANEMATE LEMMIKRAAMATUD: Anete Vapper ja Gert Paaskivi näitavad oma vanaemade lugemisvara. Äratundmisrõõmu pakub näitus ka õppealajuhataja Ene Vahterile. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare Ristiku lasteaia mudilaste vanavanemate lemmikraamatute väljapaneku vanimad teosed pärinevad 1930-ndatest aastatest.

Lasteaia saalis on laudadele sätitud poolsada raamatut, mõni neist päris kulunud välimusega. Vanima teose, Kyösti Vilkuna “Tapani Löfvingi seiklused Põhjasõja ajal” tiitellehel on ilmumisaastana kirjas 1932. See on Õunakeste rühma Kerli papa lemmikraamat. Karl May seiklusromaan “Winnetou jälgedes” sealsamas kõrval on välja antud aastal 1933.

Tibu rühma poiss Gert Paaskivi osutab kahele raamatule: Erni Krusteni teosele “Sinisulg depoost” (1948) ja Aino Tigase “Eeskujule ja tagakujule” (1963). “Need on mu vanaema raamatud,” ütleb 6-aastane Gert. Poiss lubab need raamatud kindlasti läbi lugeda – tähed on tal ilusti selged. Gerdi enda lemmikraamat on aga “Karupoeg Puhh”.

Tibu rühma tüdruku Anete Vapperi vanaema lugemisvara hulgast on näitusele toodud Heljo Männi “Roosa muinasjutt” (1990). Kõnealuse raamatuga lähemalt tutvunud 7-aastane Anete siiski veel ei ole. Lugeda meeldib talle aga küll, rohkemgi, kui et talle ette loetakse. Praeguste lemmikute edetabelis troonib “Leiutajate küla Lotte”.

“Esiteks, käes on ju raamatuaasta,” põhjendab Ristiku lasteaia direktor Monika Talistu näituse korraldamist. “Et lapsi maast madalast eestluse vaimus kasvatada, on kirjandus ja raamatute lugemine väga tähtis. Teiseks on meil praegu vanavanemate nädal.”

Lastele raamatud meeldivad, kinnitab Talistu. “Meeldib, kui ette loetakse, ja suuremad tahavad juba ise lugeda.”

Näituselt leiab eestikeelse kirjavara kõrval ka võõrkeelset, näiteks Henri vanaema lemmikraamatud aastast 1937 “The Three Bears”, “The Three Little Kittens” (“Kolm karu”, “Kolm väikest kassipoega”) ja “ABC”. Mirelli vanaema 1963. aastast pärinev raamat on aga kahes, vene ja eesti keeles, kandes peakirja “Детские рисунки. Laste joonistusi”.

“See raamat annab suurepärase ülevaate, milline oli lasteaia- ja koolielu ning töökasvatus mitukümmend aastat tagasi,” arvab Monika Talistu.

Vanavanemate nädal Ristiku lasteaias kulmineerub täna ja homme toimuva toreda vanavanemate peoga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 433 korda, sh täna 1)