Lugeja kiri: Maamaksusoodustus rõõmu ei toonud (2)

Paar päeva enne vabariigi 95. aastapäeva leidsin üllatuse postkastist. Riigikogu liige Tõnis Palts raporteeris oma valijaile nendega sõlmitud lepingu täitmisest.

See on hämmastav, kui palju on elu võrreldes nõukogude ajaga paremaks muutunud. Kuid tilk tõrva meepotis peab ikka olema.

Enne aastapäeva saabus maamaksuteade ja oh imet – maamaks oli suurem kui eelmisel aastal.

Põhjus lihtne. 1998. aastal tehtud maaüksuse mõõdistamise eksplikatsioonil on minu elamumaal suurusega 0,17 ha ära toodud ehitised, õued suurusega 0,08 ha. Elamumaal oli sel ajal mugavusteta eluhoone ehitisealuse pinnaga 60 m2. Elamu asub hajaasustusega alal.

Nüüd, 15 aastat hiljem, asuvad elamumaal saun, garaaž, koeramaja, kuur, katusealune pesu kuivatamiseks, kasvuhoone, elektri-, vee- ja kanalisatsioonitrass.

Elu on paremaks läinud. Ehitusmaterjalide ostmine on lihtne – mine poodi ja osta. Enam ei pea selleks külanõukogust ostuluba paluma.

Nii on kindlasti paljudel elamumaal ehitiste alused pinnad suurenenud. Ehitised on lisandunud elutingimuste parandamiseks, need on minu eluaseme jaoks vajalikud. Leian, et kogu see 0,17 ha ongi minu eluasememaa. Kuid maaüksuse plaanil on see maa 0,08 ha ja täpselt selles ulatuses mul maksusoodustust on.

Kui tavainimene oleks nii tark ja oskaks ette näha kõik ohud ja võimalused, mis ees ootavad, võiksid ametimehed olemata olla. Milline kokkuhoid see meie riigile oleks!

Võib-olla ei peakski siis korjama senti inimese käest, et saaks euro riigi (omavalitsuse) jaoks, kui maksusoodustus eluasememaa eest oleks kuni 1500 m2 tiheasustuse alal ja suurem hajaasustuse alal.

Konkreetsed arvud vähendaksid tööd maksu arvestamisel ja sellega oleks hõivatud vähem ametnikke. Vaene eesti rahvas ei suuda ka kõike oma rahakotist kinni maksta.

Praegusel kujul ei tunne mitte kõik IRL-i valijad maamaksusoodustustest rõõmu ja ma ei näe põhjust, miks neid eelseisvatel valimistel tagasi valida.

A. R.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 257 korda, sh täna 1)