Kuivastu jahisadam edestas Kuressaare sadamat (7)

Eelmise aasta juunis avatud Kuivastu jahisadamat külastas esimesel hooajal 444 alust ja 1130 inimest. Aluste arvult edestati isegi Kuressaare sadamat, mida kasutas eelmisel aastal 417 jahti.

Tõsi, inimesi oli Kuressaare sadamat väisanud alustel rohkem – 1393. Samal ajal käis Virtsus vaid 98 jahtlaeva 337 inimesega. Triigi sadamat külastas 41 alust, mis tõid sadamasse 128 inimest. Veere sadamasse seilas eelmisel hooajal 26 jahti.

Sadamate puhul tuleb arvestada seda, et mõned neist teenindavad paralleelselt nii kauba- ja reisilaevu kui ka väikealuseid.

Suuri laevu käis Saare maakonna sadamates enim Roomassaares. Neist kaubalaevu 103, kalalaevu 92, reisilaevu 410 ja muid laevu 76.

Reisilaevade külastatavuse tabelis teisel kohal on Abruka sadam 357 külastuskorraga. Lisaks käis Abrukal 77 muud laeva ja 136 väikealust. Kolmas oli Ruhnu saare Ringsu sadam, kus käis 165 reisilaeva ja neli muud alust.
Ruhnu on juba aastaid olnud maakonna väikesadamate hulgas esikohal suurima jahtide külastatavuse poolest, mullu oli neid 470.

Kaubalaevade osas kuulub esikoht aga Virtsu sadamale, kus sildus 116 alust. Lisaks 41 kalalaeva ja 11 muud alust.

2011. aasta septembris avatud Kungla sadama kapten Kert Kreem ütles, et kuna Kungla oli avatud esimest aastat, siis nende sadamat väga palju ei külastatud. Seal hoiab oma paate kolm kohalikku meest.

Tasuliseks muutub Kungla sadama külastamine alates tunnist ajast. Eelmisel suvel peatusid kaatrid ja skuutrid sadamas aga alla tunni. Küll aga kasutatakse sadama slippi aluste kärudelt vette laskmiseks ja pärast kaldale vinnamiseks.

Kuigi jahtidele peaks sadama sissesõidukanalis piisavalt vett olema, sadamakapten Kreem jahte veel külla kutsuda ei julge, sest veetase võib ootamatult alaneda ja siis on pahandust palju.

Salme valla ehitus- ja maanõunik Jüri Kluge ütles, et nii Läätsa sadamas kui ka Salme jõesadamas hoidsid oma paate kohalikud kalamehed ja seega mingit statistikat ei tehtud. Samas loodab ta, et sel suvel leiavad Salme valla sadamad üles ka võõrad.

Orissaare sadamas registreeritakse aluseid pisteliselt ja Kõiguste sadamas konkreetne navigatsiooniaeg puudub.

Veeteede amet kogus statistilisi andmeid väikesadamate külastatavuse kohta 2012. aasta navigatsioonihooajal kuni 28. veebruarini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 396 korda, sh täna 1)