Estofiil Tapio Mäkeläinen kirjutas Kuressaare reisijuhi (FOTOD) (3)

Estofiil Tapio Mäkeläinen kirjutas Kuressaare reisijuhi

PALJU TÄNU: “Ta on rahvusvaheline mees, kellest ei saa esmapilgul arugi, kui palju ta tegelikult teinud on,” iseloomustas raamatu autor Tapio Mäkeläinen (paremal) oma head sõpra kunstnik Erki Evestust, kes on olnud paljudele soomlastele autojuhiks, giidiks, tõlgiks. Foto: Sander Ilvest

Tuntud estofiil Tapio Mäkeläinen esitles läinud reedel Kuressaare Raegaleriis oma raamatut “Tapion matkassa Kuressaareen” (“Tapio reisid Kuressaarde”). See soomekeelne omanäoline reisijuht tutvustab Kuressaaret Soome turistile läbi autori kogemuse.

“Mul on nii palju ilusaid mälestusi nendest inimestest ja sellest linnast ning minu arust oleks vale olnud need rõõmud ja positiivsed tunded enda teada jätta,” rääkis kauaaegne giid, 1980. aastate keskpaigast soomlastele Eesti reise korraldanud Tapio Mäkeläinen, rõhutades, et see on soomlase kirjutatud raamat soomlastele. “Loodan, et sellest on abi ning et soomlased leiavad selle ilusa saare ja linna. Ma loodan, et nad tulevad ja jäävad siia pikemaks ajaks, sest Kuressaare on linn, kuhu tasub tulla igal aastaajal,” kiitis Mäkeläinen, kes iga kord Kuressaarde tulles teeb märkmeid ja küsib asjatundjate käest infot.

Valmis tänu saarlastele endile

Mäkeläinen meenutas, et kaheksakümnendate esimesel poolel oli Tallinnas väga raske saada selles linnas tehtud õlut, millest kõik rääkisid. Sama lugu oli ka Saaremaaga, millest räägiti, aga kuhu polnud võimalik pääseda.

Autori tänu kuulub inimestele, kelleta poleks ta Saaremaaga sedavõrd tuttavaks saanud. Tema tänusõnad – ja kingitusena ka raamat – kuulusid Ülo Tuulikule, kelle abiga tal õnnestus esimest korda Saaremaale sõita. Samuti Rein Tootmaale, kellest sai Mäkeläineni esimene sõber Saaremaal. Ning kunstnik Erki Evestusele ja tema abikaasale Tiiale, samuti raamatu tegemisel teda väga palju aidanud Saaremaa muuseumi töötajatele, fotograaf Andi Roostale, Hannes Koppelile, Kuressaare turismiinfokeskusele jt.

192-leheküljelise 190 fotoga raamatu välja andnud kirjastuse Solness tegevjuht Erik Sikk märkis, et kui mullu hakkas mõte liikuma, et soomlane Tapio Mäkeläinen võiks teha Eesti erinevate paikade kohta reisijuhte, ning mõtet sai testitud, oli kahetisi arvamusi, ent neutraalseks ei jäänud keegi. “See, et soomlane kirjutab soomlasele reisijuhi, on midagi muud. Sinna on sisse pandud soome hing ja olemus,” ütles Sikk.

Ülevaade ajaloost ja tänapäevast

Kuressaare turismiinfokeskuse juhataja Karmen Paju arvas, et mis saab soomlaste jaoks olla veel usaldusväärsem, kui kaasmaalase kirjutatud lugu. “Olen täiesti veendunud, et reklaam Helsingin Sanomates ei kõnetaks nii palju kui kaasmaalase kirja pandud kogemused,” lausus Paju.

Kuressaare abilinnapea Tiina Talvi sõnas linna tänukingitust – graafilist lehte – üle andes, et kuressaarlased hindavad soomlase tehtut väga kõrgelt.

Reisiraamatute sarja teine raamat annab ülevaate meie linna ajaloost, tähtsatest kuressaarlastest, linna parematest hotellidest, külalistemajadest, restoranidest, pubidest, baaridest, ööklubidest ja kohvikutest. On kirjutatud ka kirikutest, spaadest, muuseumidest, randadest, parkidest, monumentidest, surnuaedadest ja kultuuriasutustest. Samuti on reisijuhis juttu vendadest Tuulikutest, kunstnik Erki Evestusest, Johannes Aavikust, hertsog Magnusest, Viktor Kingissepast jpt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 506 korda, sh täna 1)