Omavalitsusjuhid: referendum – miks ka mitte?

Algus 2.03 Saarte Hääles

Aare Martinson, Valjala vallavanem:

Referendum tähendab otsustamist. Otsustada saab, kui on piisavalt informatsiooni, olukorrast ülevaade. Kui praeguste omavalitsuste toimimismehhanismidest on inimestel n-ö pilt olemas, siis sellest, kuidas asjad saavad olema suurvallas, ei tea keegi veel suurt midagi. Need asjad on läbi arutamata. Sestap kui sügisel on plaan Saaremaa kui ühe valla teemal rahvaküsitlus korraldada, on viimane aeg tulla välja kondikavaga, millele hakata liha ümber kasvatama. See tähendab arvukaid mõttetalguid ja nõupidamisi kõigil tasanditel, külakoosolekuteni välja.

Kohalik inimene tahab teada konkreetseid asju. Kes hoiab lahti tema külavahetee talvel, kuidas toimib sotsiaalteenistus, kas kohalik raamatukogu või lasteaed jäävad alles jne. Kohaliku elukorralduse seisukohalt on need olulised küsimused. Sellelt pinnalt langetab tema oma otsuse.

Kohalike omavalitsuste valimiste ja väljapakutud referendumini jäänud vähem kui kaheksa kuu jooksul tuleb asjad selgeks rääkida. Kui selgub, et sügiseks ei jõuta suurvallaga seotud küsimusi sisuliselt läbi analüüsida, ei peaks küsitlust ka kiirustades läbi viima.

Tiit Põld, Torgu vallavanem:

Torgu valla elanikuna muidugi lähen hääletama, kuigi praeguse info kohaselt on see ettepanek ainult uljas avantüür.
Aga vallavanemana – loodetavasti leiavad aset eraviisilised ja ka avalikud diskussioonid, mille käigus toimub aus ja siiras mõttevahetus, ning millest kasvab välja rida ettepanekuid, kus lähemal vaatlemisel võib leida teatud üsnagi paljulubavaid mõttearendusi. Need viivad edasise arutelu käigus arusaamisele, et väljakäidud alternatiivseid tegevuskavasid on tegelikult võimalik teatud tingimustel vastavalt vajadusele ühes või teises suunas diskreetselt modifitseerida.

See viiks esialgu lahkarvamusi tekitanud küsimuste ümberhindamisele ning juhataks kätte kõigiti paljulubavate võimalustega tee, saavutamaks märkimisväärse kompromisslahenduse ja väljavaated koostööks. See koostöö võib soodsa vastastikuse mõistmise õhkkonna korral omada reaalseid võimalusi viia osapooled lõppkokkuvõttes vastastikku rahuldavate tulemusteni.

Lühidalt – Torgu valla rahvas jäeti ükskord täitsa omaette, vald tuli raskustega, oleme ettevaatlikud ja põrsast kotis ei osta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 157 korda, sh täna 1)