Muinsuskaitsjad plaanivad külades keeduvärvituuri (2)

Saaremaa muinsuskaitse selts kavandab ühes muinsuskaitseametiga tänavu juulikuus Saaremaa külades ette võtta ühe põneva ürituse – värvi keetmise tuuri.

Projekti ametlik nimetus on “Keeduvärvituur. Keeduvärvi õpitoad Saaremaa külades”.

Ettevõtmise ühe eestvedaja, muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektori Rita Peirumaa sõnul pole selle toimumine esialgu veel täiesti kindel, sest ainult oma rahaga seda päris ära teha ei suudeta.

Sestap taotletakse toetust Leader-meetmest ning loodetakse väga see ka saada. Kui aga vajalik raha tuuritamiseks koos, ei peata muinsuskaitsjaid miski.

“Mõte on selles, et läheme küladele külla! Juba hommikul kohale, ajame lõkke püsti, siis tünn tulele, vesi keema, värvikomponendid sisse ja värvi valmimine kestab terve päeva,” kirjeldas Peirumaa.

Värvikeetmise õpitoas selgitatakse külarahvale algusest lõpuni, kui lihtne on tegelikult ise värvi keeta.

“Päeva lõpus värvime külas ära ühe objekti, mis väga värvimist vajab ja ülejäänud värv – sest seda värvi saab ju siiski terve tünnitäis – jääb külale,” kinnitas Rita Peirumaa.

Värv saab keedetud seejuures just seda tooni, mis külla kenasti sobib. Saare maakonna külade esindajatega on vaneminspektori sõnul räägitud ning kõik on juba praegu suures värvi keetmise tuuri alguse ootuses.

Muinsuskaitseamet on omalt poolt valmis kompenseerima värvimisvahendite kulu 100 euro ulatuses ning igale projektis osalevale külaseltsile või raamatukogule kinkima “Mälestise omaniku käsiraamatu”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 427 korda, sh täna 1)