Pillipidu toob rahvamuusikud Kuressaarde (1)

Pillipidu toob rahvamuusikud Kuressaarde

PILLIMEISTER: Õie Pärteli kätetööna valmib juba neljas kannel. Foto: Kalmer Saar

50. maakondliku üldlaulupeo raames 8. juunil Kuressaare keskväljakul peetav rahvamuusika- ehk pillipidu toob südalinna muusikuid lauljaist-kanneldajaist torupillimängijateni.

“Ühel suurel peol saavad korraga kokku kõik Saare- ja Muhumaal tegutsevad rahvamuusikud ja annavad uhke kontserdi,” lubas muusikaürituse kunstiline juht Õie Pärtel. “Sellises mõõdus pillipidu Saaremaal polegi enne olnud.”

Pärastlõunal algaval peol astuvad üles maakonna rahvamuusikakollektiivid ja üksikpillimehed koos rahvatantsijatega.
Õie Pärteli andmeil on rahvamuusika harrastajaid maakonnas kuni sadakond, kellest enamust saab peol loodetavasti kuulda-näha.

Peolisi Muhust Sõrveni

Muhust saabuvad naabersaare “pealinna” ansambel Laulusõbrad ning akordionistide ansambel Kiääks, mida juhendab Vello Tikerpalu. Tulla on lubanud veel meesansambel vanade Muhu lauludega ja ansambel Lõõtsmoorikud.

“Need on naised, kes mängivad karmoškasid,” tähendas Õie Pärtel viimaste kohta.

Orissaare valda esindavad Kannelnaised ja kohaliku muusikakooli kandleõpilased, Leisist tulevad peole rahvapillide valmistamise, pillimängu ja lauluga laiemat tuntust kogunud VärksSepad.

“Nemad ilmselt esitlevad enne pidu oma pille, ka näitusel,” märkis Pärtel (8. juunil avatakse maavalitsuse fuajees käsitsi valmistatud rahvapillide näitus – toim).

Valjalast sõidab Kuressaar-de peole rahvamuusikaansambel, Kärlalt muusikakooli kandlelapsed, Sõrve kandist aga pärimusmuusika armastajate rühmitus Küi ning regilaulunaisi koondav Ammuker.

“Meil saab olema suur väikekandle koondkoor,” rääkis Õie Pärtel. “Loodan, et lausa orkestri mõõtu, kuna väikekandlemängijaid ongi maakonnas kõige rohkem.”

Peol astub üles ka rahvakandle koondansambel, kuhu kuuluvad Orissaare ja Kuressaare muusikakooli kandlelapsed ning mõned täiskasvanud.

“Siinkohal üleskutse kandlemängijatele, kes seni kodus ainult oma lõbuks mänginud – anna endast teada ja ühine meiega!” ütles Õie Pärtel.

Lõõtspillimängijaidki saabub peole üksjagu.

“Sulev Mägi Pärsamalt, Urmas Rahnik, Viktor Ilvest, Ain Hannus,” nimetas Pärtel. “Ehk kohtab neid mängimas juba enne pillipidu, liigub ju linnas laulupeoga seoses palju rahvast.”

Peolt ei puudu ka torupillimängijad Mart Aardami juhatusel.

Kanneldaja ja kandlemeister

Peol astub pillimänguga üles ka Õie Pärtel ise – on ju tema näol tegemist kogenud kanneldajaga. Kannelde meisterdaminegi pole naisele võõras.

“Kohe-kohe saab keeled peale neljas kannel, mille olen ise valmis teinud,” ütles Pärtel, pilli- ja muusikamehele Vassili Sepale pühendatud kandlepäeva kauaaegne eestvedaja.

Tartu pedagoogilise kooli muusikaosakonnas üldharidusliku kooli muusikaõpetaja hariduse saanud Õie Pärtel tunnistab, et huvi rahvamuusika ja rahvapillide vastu pärineb tal lapsepõlvest.

“Eks see kodust tuli – mu isa mängis ka kannelt ja akordioni ning isa kannel jäi mulle päranduseks,” lausus Pärtel.

Rahvapilliõpetaja kutse sai ta Viljandi kultuuriakadeemiast, mille lõpetas 2005. aastal.

Õie Pärtel töötab Orissaare muusikakoolis klarneti- ja rahvapilliõpetajana, lasteaias muusikaõpetajana, ta on Orissaare muusikakooli rahvamuusikaansambli juhendaja ja segakoori Waldia dirigent.

Selles, et rahvamuusikapäevi ja Orissaare kandlepäevi korraldanud ning Saaremaa tantsupeo “Üle aia vaadates” rahvamuusika osa juhatanud Õie Pärtelist sai tulevasuvise pillipeo kunstiline juht, on naise enda sõnul “süüdi” maakonna rahvakultuuri spetsialist Krista Lember.

Pärtel tunnistab, et juunis peetav pillipidu on suurim ettevõtmine, mida ta korraldama on pidanud.

Seda, et rahvamuusika on praeguste noorte seas elujõuline, usub Õie Pärtel küll.

“Mul poleks ju õpilasi, kui nad huvitatud ei oleks,” lausus Pärtel, lisades, et kõiki pillimänghuvilisi ta õpetada küll ei jõuaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 360 korda, sh täna 1)